sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWizerunek Polski trafił do sądu. Ringier Axel Springer kontra Wprost

Wizerunek Polski trafił do sądu. Ringier Axel Springer kontra Wprost

Nawet kampanie społeczne promujące pozytywny wizerunek naszego kraju, mogą zakończyć się procesem. Sprawa dotyczy tygodników Newsweek i Wprost. Oba rozpoczęły kampanię, która ma przekonać Polaków, że żyją w kraju sukcesu. Z tym, że Newsweek zarzuca Wprost kradzież pomysłu i chce wytoczyć proces.

Konkurencyjne tygodniki, poza podobnymi kampaniami, łączy także postać Tomasza Lisa. Do lutego 2012 roku był redaktorem naczelnym Wprost, aby następnie objąć to samo stanowisko w Newsweeku. Wydawcy obu tytułów spierają się o to, czy kampania promująca Polskę była pomysłem redakcji Wprost czy samego Tomasza Lisa, który następnie zrealizował go w swojej nowej redakcji.

„Idea i logo akcji »Fajna Polska« powstały w redakcji tygodnika WPROST w związku z zapotrzebowaniem wydawcy na wykreowanie akcji społecznej towarzyszącej 30-leciu tygodnika WPROST” – zaznacza w oświadczeniu AWR Wprost. Wydawca dodaje, że po odejściu Lisa postanowiono zmienić nazwę kampanii na „Polska jest OK”, „ze względu na bardziej międzynarodowy charakter tego określenia i bezpośrednie powiązanie z promocją Polski przed EURO 2012”. „Fakt zmiany nazwy akcji i zmiany jej logo nie oznacza jednak, że prawa własności AWR do pierwotnych znaków wygasły” – czytamy.

Jakie są zarzuty wydawcy Newsweeka, koncernu Ringier Axel Springer? „Akcja społeczna »Fajna Polska«, promująca nowoczesny patriotyzm, była autorskim pomysłem Tomasza Lisa, który już w styczniu złożył w Urzędzie Patentowym wniosek o rejestrację znaku graficznego w biało-czerwonych barwach” – twierdzi wydawca w oświadczeniu i informuje, że krakowski Sąd Okręgowy przychylił się do jego wniosku o zakazanie Wprost „używania oznaczeń podobnych/zbliżonych do znaku »Fajna Polska«/»Polska jest fajna«, a także przypisywania Wprost lub jej pracownikom autorstwa znaku”.

Wprost zapowiada, że podejmie kroki w celu „zabezpieczenia swoich praw”, wobec „próby zawłaszczenia przez byłe kierownictwo redakcji  praw do akcji”. Bierny nie pozostanie także Ringier Axel Springer. Koncern już zapowiedział złożenie pozwu przeciwko konkurencji. (ks)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj