We wrześniu 2020 roku ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna „Piątka za segregację”. Akcja Ministerstwa Klimatu ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. To kolejna odsłona projektu poświęcona Jednolitemu Systemowi Segregacji Odpadów. Inicjatywa skierowana jest zarówno do samorządów, jak i właścicieli gospodarstw domowych.
Jak mówią organizatorzy, kontynuacja kampanii z 2019 roku nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Dodają, że dotychczasowe działania skupiały się na edukacji w zakresie odpowiedniej segregacji, natomiast w tym roku nacisk kładziony jest na wskazanie realnych korzyści wynikających z przerobu surowców wtórnych.
„Unijnym celem w obszarze gospodarki odpadami do 2030 roku jest podniesienie poziomu recyklingu odpadów komunalnych do poziomu 60 proc., zaś opakowaniowych do 70 proc.” – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu. „Odzyskiwanie surowców do recyklingu to niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Sama segregacja odpadów jest niezwykle ważna, jednak zależy nam na wskazaniu społeczeństwu realnych korzyści, jakie z niej wynikają. Np. ze zużytych torebek foliowych może powstać wypełnienie syntetyczne stosowane m.in. do izolacji w kurtkach zimowych oraz śpiworach” – dodaje i zaznacza, że efektywna segregacja nie tylko zmniejszy ilość odpadów, lecz także pozwoli na wykorzystanie posiadanych zasobów i redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko.
Na potrzeby akcji powstała specjalna strona internetowa, która jest na bieżąco aktualizowana. Główne działania będą realizowane do 13 listopada 2020 roku. (kd)