9 marca b.r. rozpoczęła się kampania Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja, promująca zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Akcja ma je zachęcać do aktywności zawodowej, skierowana jest również do pracodawców, by zmienić ich nastawienie. Co więcej, kampania powstała również na rzecz zmiany terminologii stosowanej w polskim systemie orzekania o niezdolności do pracy.
„Nie chcę być strażakiem” – tak brzmi hasło najnowszej kampanii. Głównymi jej bohaterami są osoby z niepełnosprawnością, które występują w roli strażaków. Jest to niecodzienny widok. W ten sposób Fundacja Integracja chce zwrócić uwagę, że osoby z niepełnosprawnością są zdolne do pracy i chcą ją wykonywać zgodnie ze swoim wykształceniem oraz kompetencjami.
[[{“fid”:”17093″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”},”type”:”media”,”attributes”:{“class”:”media-element file-default”}}]]
„Nadopiekuńczość, litość czy zakłopotanie to częste postawy wobec osób niepełnosprawnych, prowadzące do powstawania niepotrzebnych barier. Aby je przełamać postawiliśmy na przewrotną formę kampanii. Autoironia jest w końcu najbardziej dojrzałą formą poczucia humoru. Zależało nam na tym, by akcja była głosem osób z niepełnosprawnością oraz pokazała tę grupę jako aktywną, asertywną i posiadającą dystans do siebie. Wierzymy, że jeśli coś ma się zmienić w sposobie pokazywania Polaków z niepełnosprawnością w mediach, to ta zmiana musi zacząć się od twórców kampanii społecznych” – mówi Alek Frydrych, dyrektor kreatywny Walk Digital.
Ponadto, w ramach kampanii powstała elektroniczna petycja na recz zmiany nazewnictwa w polskim systemie orzekania o niepełnosprawności.
Petycja dostępna tutaj.
Za strategiczno-kreatywną koncepcję akcji odpowiada WALK Digital, zaś za działania PR, w tym media relations i infuencer relations – WALK PR. Film wyprodukował natomiast dom produkcyjny Lucky Luciano. Wszystkie podmioty zaangażowały się w kampanię pro bono.
Kampania „Nie chę być strażakiem” prowadzona jest na rzecz inicjatywy „Sprawni w pracy”. Serwis sprawniwpracy.pl to miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością poszukują pracy i pracodawców.
(ak)