poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności„Pierwszy akt niezależności”? Zagranica o prezydenckim wecie

„Pierwszy akt niezależności”? Zagranica o prezydenckim wecie

„Równie zaskakujące co dramatyczne” – pisze brytyjski The Guardian. Weto prezydenta Andrzeja Dudy było szeroko komentowane w zagranicznych mediach. Światowi korespondenci nie spodziewali się takiej decyzji najważniejszej osoby w Polsce, biorąc pod uwagę wcześniejszy brak bardziej zdecydowanego sprzeciwu. Wstrzymanie dwóch z trzech proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość ustaw blokuje zamierzenia partii rządzącej w sprawie reformy sądownictwa.

Czytaj więcej:
Sąd nad wizerunkiem wymiaru sprawiedliwości

Zaskoczenie wyraziło między innymi CNN. Amerykańska stacja komentuje decyzję Andrzeja Dudy w kontekście licznych protestów, które miały miejsce w Polsce w ostatnich dniach. „Prezydenckie weto to zwycięstwo dla Polaków manifestujących na ulicach setek miast” – czytamy. W podobnym tonie wypowiada się korespondentka stacji Al Jazeera, Sonia Gallego.

O „złapaniu PiS-u na opuszczonej gardzie” pisze też politico.eu. Serwis przytacza komentarze polityków partii rządzącej (Mateusza Morawieckiego i Ryszarda Terleckiego), którzy wyrażali zaskoczenie, zdziwienie i zawód. Opisuje też reakcję Brukseli, która nie zamierza zrezygnować z obradowania na temat sytuacji w Polsce. Politico.eu przywołuje też postać Zofii Romaszewskiej, o której wspomniał prezydent Duda podczas swojej konferencji.

Andrzej Duda postrzegany jest przez niektóre zagraniczne media jako osoba, która postawiła się partii rządzącej. O coraz bardziej piętrzących się różnicach między prezesem PiS-u a Andrzejem Dudą pisze na przykład The New York Times. Nowojorski dziennik w artykule skupia się też na porównaniu prezydenta Polski i prezesa PiS-u oraz wyjaśnieniu obecnej sytuacji w naszym kraju. Opublikował też komiks na temat Jarosława Kaczyńskiego.


Źródło: The New York Times

Francuski Le Monde z kolei pisze o „pierwszym akcie niezależności” Andrzeja Dudy, a Deutsche Welle przywołuje wątek z „Ucha prezesa” – Adriana, który teraz zmienił się w Andrzeja.

Mimo pozytywnego wrażenia, jakie wywarł na dziennikarzach innych państw, niektórzy zastanawiają się, czy Andrzej Duda nie działa jednak w porozumieniu z partią rządzącą. Tekst w tym tonie opublikował wspomniany już brytyjski The Guardian. Z jednej strony – pisze Christian Davies – prezydenckie weto może zmusić rząd do porzucenia planu przejęcia władzy sądowniczej. Natomiast z drugiej, prezydent Polski może pomagać PiS-owi przeprowadzić „taktyczny odwrót”, dzięki któremu partia mogłaby odzyskać poparcie społeczne i zmieniać sądy na nowych warunkach.

„Jest jeszcze trzecia możliwość” – czytamy. Andrzej Duda, po dwóch latach prezydentury, mógł w końcu zdecydować, że stanie w opozycji do swojego byłego ugrupowania politycznego. (mp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj