poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPolacy o biurach podróży w social mediach

Polacy o biurach podróży w social mediach

Tuż przed rozpoczęciem kalendarzowego lata w sieci zrobiło się gorąco  wokół tematu turystyki wyjazdowej. Tylko za pośrednictwem portali i serwisów społecznościowych wzmianki o touroperatorach mogły zostać wyświetlone nawet 14,8 mln razy – wynika z analizy IMM. W czołówce medialnej dyskusji: marki Itaka, Neckermann oraz Rainbow Tours.

IMM zmonitorował marki turystyczne na podstawie rankingu przygotowanego przez dziennik Rzeczpospolita.  Od 15 maja do 15 czerwca we wszystkich mediach pojawiło się prawie 3,6 tys. publikacji na temat biur podróży. Aż 82 proc. z nich to wzmianki na temat liderów z rankingu Rzeczpospolitej. Najczęściej o TOP 10 touroperatorach mówiło się na Facebooku (48 proc. wszystkich wzmianek), na portalach (28 proc.) oraz forach internetowych (11 proc.).

 

 

Czołówkę biur podróży otwiera Itaka (30 proc.  wszystkich publikacji) – zarówno pod względem liczby wzmianek w tradycyjnych mediach oraz internecie. Kolejne miejsca na podium popularności medialnej zajmują Neckermann (15 proc.) oraz Rainbow Tours (po 14 proc.), biuro TUI (11 proc.) i Grecos Holiday (8 proc).

Touroperatorzy cieszą się dużą popularnością w sieci głównie dzięki atrakcyjnym ofertom, które publikują na swoich profilach w mediach społecznościowych. Internauci chętnie je komentują i prześcigają się w udostępnianiu ofert first czy last minute. Polacy na Facebooku mieli największe szansę na trafienie na wzmiankę o TUI. Z monitoringu wynika, że było to blisko 7,5 mln impresji. Na kolejnych miejscach uplasowały się Itaka, Almatour, Grecos Holiday oraz Wezyr Holidays.

 

Największe zaangażowanie w mediach społecznościowych wywołało biuro podróży Grecos Holiday. Z treściami na jego temat podjęto aż 67 tys. interakcji, w tym polubień, udostępnień i komentarzy. Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się biuro Almatour, a na trzecim Itaka. Zaraz za podium znalazły się Neckermann oraz TUI.

 

Urlop w cieniu zagrożeń?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance, w tym roku ponad 12,5 mln osób, zamierza spędzić urlop w Polsce. Ponad 4,5 mln Polaków planuje natomiast wyjazd zagraniczny. To prawie 400 tys. osób mniej niż w 2015 roku. W social media Polacy coraz częściej pytają zatem o bezpieczeństwo, a nie tylko o wygodę. Internauci zastanawiają się m.in. jaką polisę ubezpieczeniową wykupić i przede wszystkim – gdzie jest najbezpieczniej. naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą firmy ubezpieczeniowe i oferują zabezpieczenie w razie ataku terrorystycznego – tzw. „polisę od zamachu” – wyprzedzając tym samym oferty biur podróży.

Wciąż najpopularniejszymi miejscami na wakacje są Hiszpania ( w tym wyspy Kanaryjskie), Chorwacja i Włochy. Pomimo możliwego zagrożenia w Turcji, Egipcie oraz Tunezji, touroperatorzy nadal oferują możliwość wyjazdu do tych państw, a Polacy także w sieci deklarują spędzenie tam swoich urlopów.

 

https://twitter.com/waszaturystyka/status/737177226215575552

https://twitter.com/TygodnikWPROST/status/621563445616492544
 

Taniej z biurem podróży?
Oprócz bezpieczeństwa, Polacy w social media pytają także o finanse i wakacyjne wydatki. Z analizy opublikowanej w serwisie travelplanet.pl wynika, że wykupując samemu przelot, transfer i hotel, częściej na tym stracimy niż zaoszczędzimy. A jeśli już – to niewiele i  najwyżej 10–15 proc. Internauci żywo dyskutują na temat tego, co jest wygodniejsze, korzystniejsze i zarazem tańsze.

Zwolennicy touroperatorów wspominają na podrozeforum.pl:  „To prawda, zarówno w lastach jak i w firstach, zawsze można znaleźć coś ciekawego. Ja też latam z Itaką. :)”. Zwolennicy samodzielnego organizowania podróży w odpowiedzi na liczne zapytania „jakie  biuro podróży wybrać?” zachęcają natomiast: „Ja bym się zastanowił czy warto wybierać ofertę biura podróży. Może lepiej byłoby samemu zorganizowac taki wyjazd?”. „Nie wiem, co kieruje ludźmi, którzy kupują wycieczki w biurach podróży. Tam liczy się tylko kasa, jak najtaniej wszystko. Wystarczyło skorzystać z jakiegoś aribnb i znaleźć tanią chatę u lokalnych ludzi, potem przelot i można się cieszyć wspaniałymi wakacjami za nieduże pieniądze ” – komentuje z kolei użytkownik wykop.pl.

Polacy w wyprawach z biurami podróży cenią sobie najbardziej bezpieczeństwo oraz profesjonalną opiekę. Lecz nawet wtedy, gdy powierzają swój urlop w ręce sprawdzonego touroperatora – nie zapominają o tym,  by zapytać na Facebooku, forach i blogach o opinie innych internautów.

O badaniu:

Badanie przeprowadzone przez Instytut Monitorowania Mediów zostało przeprowadzone w okresie 15.05 – 15.06.2016 i oparte na danych z monitoringu prasy, telewizji, radia, internetu i social mediów w odniesieniu do biur podróży wytypowanych przez dziennik Rzeczpospolita w „Rankingu i ratingu Liderów Turystyki Wyjazdowej” jako 10 liderów: Itaka, Rainbow, TUI Poland, Wezyr Holidays, Grecos, Neckermann, Sun&Fun, Net Holiday, Almatur, Logos Tour.

Małgorzata Kilian, Asystent ds. PR

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj