Przebieg dziesiątej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi po raz kolejny wykracza poza symboliczny gest wyłączenia świateł, który w tym roku będzie miał miejsce 25 marca o godz. 20.30. Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem Godzina dla Wisły i nawiązuje do uchwały Sejmu, na mocy której rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.
Fundacja WWF przypomina, że zgodnie z pomysłem rządu, Królowa Polskich Rzek ma stać się wodną autostradą transportową i ostrzega, że doświadczenia z całego świata, głównie z USA i Europy pokazują, że regulacja rzek i budowanie na nich tam jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Celem kampanii jest uświadomienie Polakom, że nieuregulowana i naturalnie płynąca Wisła jest rzeką bezpieczniejszą.
„Wisła jest wyjątkowa, ze swoją dziką przyrodą, piaszczystymi brzegami i licznymi wyspami. Obecne plany rządowe nie dość, że zniszczą wiślaną roślinność i zwierzęta, to zwiększą także zagrożenie powodziowe. Nie mówiąc już o miliardowych kosztach z naszych podatków, które nie dość, że nie mają szans się zwrócić, to jeszcze będą generować kolejne koszty, np. na utrzymanie i remonty” – mówi Marzenna Nowakowska, rzeczniczka prasowa Fundacji WWF.
W ramach kampanii powstał spot telewizyjny, w którym głosu rzece Wiśle użyczyła Magdalena Cielecka.
Fundacja WWF chce podkreślić, że Królowa Polskich Rzek jest dobrem każdego z nas i w tym celu zaprasza na uroczystości koronacyjne w czterech krainach, przez które przepływa rzeka. Kampania ruszyła 4 marca w Wiśle. Pozostałe koronacje odbędą się w Krakowie, Trójmieście i Warszawie.
W ramach kampanii powstał także pierwszy polski projekt Google River View, w ramach którego można wybierać obszary rzeki, które zostaną sfotografowane na mapach Google. (pk)