Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau poinformowało na Twitterze, że w ofercie sklepu internetowego Redbubble pojawiły się produkty z nadrukami zdjęć z obozu koncentracyjnego.
„Czy naprawdę uważacie, że sprzedaż takich produktów jak poduszki, minispódnice czy torebki z fotografiami z Auschwitz – miejsca ogromnej ludzkiej tragedii, gdzie ponad 1,1 miliona osób zostało zamordowanych – jest dopuszczalne? To raczej niepokojące i lekceważące” – napisali do Redbubble przedstawiciele muzeum w opublikowanym poście.
Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum
Sytuacja wywołała oburzenie internautów, a sklep internetowy szybko skomentował post muzeum za pomocą standardowego komunikatu, w którym podziękował za zwrócenie uwagi na problem i wytłumaczył, że za jego pośrednictwem niezależni użytkownicy mogą oferować produkty z wybranymi przez siebie zdjęciami i to oni ponoszą za to odpowiedzialność. Firma zgodziła się jednak, że takie produkty są „nie do zaakceptowania” i są „niezgodne z wytycznymi społeczności” oraz zadeklarowała podjęcie natychmiastowych działań, aby je usunąć.
Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum
Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum
Kontrowersyjne produkty zostały wycofane ze sprzedaży, jednak następnego dnia przedstawiciele muzeum również skomentowali post, zwracając uwagę na kolejny tego typu produkt – koszulkę z napisem „dr Holokaust chce, żebyś miał brodę”. Odwołując się do formalnego komentarza Redbubble, instytucja zapytała „czy »charakter tej treści« jest również »nie do zaakceptowania« i jest »niezgodny z wytycznymi społeczności«”.
Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum
Prezes firmy Redbubble Barry Newstead opublikował przeprosiny na Twitterze oraz na blogu prowadzonym przez sklep. W oświadczeniu Newstead przyznał, że Holokaust był historyczną tragedią, a powstała sytuacja nie powinna mieć miejsca. Prezes zaznaczył, że firma uczy się na własnych błędach i aspiruje do bycia lepszą.
Źródło: twitter.com/Barry_Newstead
Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum
Twitterowy profil Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podsumował sytuację, udostępniając przeprosiny z komentarzem „W rzeczy samej: wszyscy powinniśmy aspirować do bycia lepszymi”. (ak)
Zdjęcie główne: twitter.com/AuschwitzMuseum