Według prognozy dwóch naukowców z Uniwersytetu Princeton do 2017 roku Facebook straci 80 proc. użytkowników. W odpowiedzi firma wykpiła badaczy. Dział analiz Facebooka, stosując ich metodologię orzekł, że do 2021 Uniwersytet Princeton nie będzie miał już żadnych studentów, a do 2060 roku skończy się powietrze na Ziemi.
Naukowcy w swoich przewidywaniach wykorzystali uniwersalny wzór opisujący rozwój epidemii i statystyki zapytań Google dotyczące hasła Facebook. Epidemia wygasa, gdy dany wirus nie rozprzestrzenia się w odpowiednim tempie i w efekcie liczba osób zdrowiejących przewyższa liczbę osób zakażanych. Autorzy badania, biorąc pod uwagę malejącą liczbę zapytań dotyczących Facebooka orzekli, że liczba użytkowników tego serwisu będzie stopniowo maleć.
„Pomysł wykorzystywania statystyk wyszukiwarki Google podchwycił dział analiz Facebooka. W efekcie firma ogłosiła, że samo Princeton również jest w niebezpieczeństwie, bo w 2021 roku nikt już nie będzie studiował na tej uczelni. Analitycy Facebooka tę tezę poparli statystykami Google Scholar, według których maleje liczba publikacji zawierających frazę Princeton. Co gorsza, wykazali oni silną korelację między pozycją uczelni w Google Index i jej wynikami rekrutacji”.
„O ile jesteśmy zmartwieni Uniwersytetem Princeton, jeszcze bardziej martwimy się o los naszej planety” – piszą Mike Develin, Lada Adamic i Sean Taylor. „Hasło »powietrze« w Google Trends ma coraz gorsze wyniki i według naszych przewidywań zabraknie go do 2060 roku” – czytamy na Facebooku. (ks)