Tytuł
Inżynier Tuwim
Autorka projektu
Katarzyna Kołys, Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej
Opis projektu
Dzieci znają wiersze Juliana Tuwima i wiedzą, że był wybitnym poetą. Nie słyszały jednak o jego inżynierskich zainteresowaniach, sympatii dla nauk ścisłych i eksperymentach. Pragnąc poszerzyć ich wiedzę Katarzyna Kołys opracowała innowacyjny projekt łączący poezję, teatr i sztukę z fizyką, chemią, biologią i inżynierią. Do tej inspirującej zabawy naukowej zaprosiła prawie 800 słuchaczy z Uniwersytetu Dzieci i szkół podstawowych. Podczas 5 interdyscyplinarnych spotkań dzieci poznały „Inżyniera Tuwima”, oglądały występy Teatru Politechniki Warszawskiej i Teatru Króla, szukały związku tematu ze sztuką, muzyką i filmem. Bajkowe postacie umiejscowione w ciekawych, wzbogaconych ładnymi zdjęciami prezentacjach przybliżały im inspirowane poezją Tuwima zagadnienia inżynierii materiałowej.
Lokomotywa Tomek opowiadała o historii pociągów i nowoczesnych pojazdach szynowych. Zachęcała do śpiewania „Wsiąść do pociągu” i obejrzenia obrazów impresjonistów prezentujących świat paryskich dworców. Miś Paddington mówił o pogodzie i biomimetyce. Opowiedział o historii kaloszy, parasolki, okularów słonecznych i płaszcza przeciwdeszczowego. Dzieci dowiedziały się od niego, dlaczego miś polarny i pingwin zainspirowały współczesnych projektantów, a potem testowały próbki materiałów outdoorowych znanej firmy Wolfgang. Smerf Ważniak w „Okularach” opowiadał o „naprawianiu” człowieka i bioimplantach. Pokazał dzieciom, że okulary nosił znany polski malarz Jan Matejko i pokazał, jakie soczewki kontaktowe zaprojektował Leonardo da Vinci. Miś Uszatek w odcinku „Ptasie Radio” mówił o bioimplantach usznych, emisji akustycznej i dźwięku. Pracownicy Ośrodka Fizjologii i Patologii Słuchu zaprezentowali model ucha, opowiedzieli o implantach słuchowych i pokazali, jak zmienia się utwór Antonio Vivaldiego, gdy słyszymy tylko niskie lub wysokie dźwięki. Podczas Pikniku Naukowego na Scenie Głównej wystąpiła autorka projektu i Teatr Politechniki Warszawskiej. Na stoisku Wydziału Inżynierii Materiałowej odbył się konkurs plastyczny. Akcji towarzyszyły konkursy: plastyczny i na najciekawsze życzenia dla poety. 13 września, w rocznicę urodzin Tuwima odbyło się uroczyste zakończenie projektu połączone z rozdaniem nagród, przedstawieniem i sesją zdjęciową z siedzącym na ławeczce „Tuwimem”. Tym razem w Auli Wydziału Inżynierii Materiałowej wystąpił Teatr Króla z Łodzi. Ponad godzinne przedstawienie było opracowane na podstawie najsłynniejszych wierszy, w tym przede wszystkim wykorzystanych podczas wykładów: Lokomotywa, Ptasie Radio, Rzeczka, Rzepka, Kapuśniaczek. Przebrany za Juliana Tuwima aktor świetnie opowiadał o „swojej” przeszłości siedząc wygodnie z fotelu. Na zakończenie spotkania Katarzyna Kołys wręczyła mu własnoręcznie upieczony tort, udekorowany tytułami wierszy wykorzystanych w przedstawieniu. Zachwycone wydarzeniem dzieci robiły sobie zdjęcia na „ławeczce Tuwima”. Laureaci konkursu na najładniejsze życzenia urodzinowe, przeczytali poecie swoje prace. Nagrodzone osoby otrzymały nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe upominki promujące Wydział Inżynierii Materiałowej. Katarzyna Kołys udzieliła wywiadu Sekcji Rosyjskiej Polskiego Radia i otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez PRom Stowarzyszenie PR i Promocji Polskich Uczelni.
Wyznaczniki sukcesu
Patronat Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi (ogólnopolskiego koordynatora akcji związanych z obchodami Roku im. Juliana Tuwima), aktywność dzieci podczas zajęć, tytuł Wykładowcy Roku Uniwersytetu Dzieci dla studenta Michała Bardadyna, wyróżnienie dla Katarzyny Kołys oraz sympatia dla niesfornego Julka są dla nas najlepszym dowodem na to, że projekt przyczynił się do popularyzacji nauki i „Inżyniera Tuwima”, a dzieci traktują WIM jako skarbnicę ciekawej wiedzy i inspirujące miejsce do dalszej nauki i pracy.
Wykorzystane środki komunikacji
radio, Internet, teatr, wykład, konkursy, eventy: Piknik Naukowy, przedstawienie teatralne, muzyka, sztuka, bajkowe postacie