piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościJakie benefity cenią sobie pracownicy? Badanie Pracuj.pl

Jakie benefity cenią sobie pracownicy? Badanie Pracuj.pl

Dofinansowane przez pracodawcę wsparcie psychologiczne to benefit, którego dostępność deklaruje 13 proc. respondentów – wynika z badania Pracuj.pl, poruszającego kwestię świadczeń pozapłacowych, które oferują firmy swoim pracownikom. Publikacja powstała z okazji zbliżającego się Święta Pracy, przypadającego 1 maja. 
 
Jak przekazuje Pracuj.pl, równowaga między życiem zawodowym a osobistym jest coraz bardziej ceniona, co sprawia, że firmy prześcigają się w tworzeniu środowisk pracy odpowiadających na te potrzeby. Nowe benefity obejmują zarówno te najpotrzebniejsze, takie jak wsparcie zdrowia psychicznego pracowników, jak i te bardziej awangardowe. 

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Święto Pracy historycznie nawiązuje do działań na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. W obecnych czasach zmiany obejmują skrócenie ośmiu godzin do siedmiu, a tygodnia pracy do czterech dni. 

Z badania wynika, że najważniejsze dla pracowników okazują się te aspekty, o które walczyły poprzednie pokolenia. 57 proc. osób deklaruje, że najważniejsze jest satysfakcjonujące wynagrodzenie. 41 proc. respondentów ceni sobie natomiast stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia, a 29 proc. przyjazny i zmotywowany zespół.

Jak zauważają autorzy badania, wiele firm próbuje jednak wyróżnić się na konkurencyjnym rynku pracy i przyciągnąć najlepszych kandydatów, oferując coraz ciekawsze i coraz bardziej nietypowe benefity. Patagonia, firma produkująca odzież outdoorową, wprowadziła czas wolny w środku dnia pracy, który pracownicy mogą wykorzystać na surfowanie. Z kolei kalifornijska siedziba Netfliksa nie ma oficjalnych godzin pracy. Oznacza to, że firma nie rejestruje dni urlopowych ani przepracowanych godzin.

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Według Pracuj.pl. jednym z nietypowych benefitów, które mają szansę stać się standardem na rynku pracy, jest wsparcie psychiczne pracowników. Coraz więcej Polek i Polaków zmaga się bowiem z trudnościami psychicznymi, w tym zaburzeniami lękowymi czy depresją. W firmach zaczynają pojawiać się takie benefity jak bezpłatne konsultacje z psychologiem czy terapeutą. 17 proc. badanych słyszało już o wsparciu psychologicznym dofinansowanym przez pracodawcę, a 13 proc. przyznało, że taki benefit funkcjonuje w ich miejscu pracy. 

Stosunkowo nowym benefitem jest także możliwość przychodzenia do pracy z własnym zwierzęciem. Obecnie w Polsce więcej jest gospodarstw domowych posiadających zwierzę niż dziecko, dlatego wybór bonusów związanych z pupilami prawdopodobnie będzie się rozszerzać. 18 proc. badanych słyszało o możliwości przychodzenia do biura ze zwierzęciem, a 11 proc. z nich sama może obecnie korzystać z takiego udogodnienia. 

Respondenci wskazują, że w ich miejscach pracy obecnie funkcjonują takie benefity jak m.in. elastyczny czas pracy ustalany przez pracownika (28 proc.), pracownicze grupy zainteresowań wspierane przez pracodawcę (17 proc.), siedmiogodzinny dzień pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia (22 proc.), a także możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy (20 proc.).

W niektórych miejscach pojawia się także benefit przeznaczony dla kobiet, jakim jest tzw. urlop menstruacyjny, czyli dodatkowe płatne dni wolne podczas miesiączki. Z takim udogodnieniem spotkało się 14 proc. badanych, a 9 proc. z nich przyznaje, że już teraz funkcjonuje ono w ich miejscu zatrudnienia. (ao)

O badaniu:

Badanie „Nowe trendy w rekrutacji — nowe oczekiwania” zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18–65. Struktura próby była kontrolowana, biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj