O nominacji bohaterki znanej z komiksów na honorową ambasadorkę ONZ pisaliśmy w październiku 2016 r. Po niecałych dwóch miesiącach informujemy, że Wonder Woman nie będzie już twarzą kampanii dla „wzmocnienia pozycji kobiet i dziewczynek”.
Decyzja o zakończeniu kampanii miałaby być wynikiem protestów w internecie. Swój sprzeciw wyrazili ci, których zdaniem wizerunek ambasadorki „wysyła nieodpowiedni komunikat do dziewczynek i kobiet” – informuje theverge.com.
To, że działania promujace równość płci 16 grudnia 2016 roku dobiegną końca, potwierdził Reutersowi rzecznik ONZ. Nie podał jednak przyczyny decyzji instytucji – czytamy. Powiedział również, że poprzednie akcje ONZ z fikcyjnymi postaciami trwały krótko. Ta z Wonder Woman jednak miała być kontynuowana jeszcze w 2017 roku – podaje źródło.
Pod petycją zamieszczoną w sieci i dotyczącą zaprzestania wykorzystywania wizerunku Wonder Woman w inicjatywie ONZ podpisało się prawie 45 tysięcy osób.
„To niepokojące, że ONZ rozważa wykorzystywanie wizerunku postaci o tak wyzywającym wyglądzie w czasie, kiedy głównym tematem w Stanach Zjednoczonych i na świecie jest uprzedmiotawianie kobiet i dziewczynek” – czytamy w petycji. Dowiadujemy się również, że w październiku przeciwko nominacji Wonder Woman prostestowali równiez pracownicy ONZ.
Serwis theverge.com przypomina, że nominacja ambasadorki zbiegła się z 75 rocznicą pojawienia się Wonder Woman w komiksie DC Comics w 1941 roku.
Na koniec czytamy, że rzecznik DC Entertainment i wydawca DC Comics powiedział NBC News, że firma była „niezwykle zadowolona” z kampanii. Wonder Woman jego zdaniem będzie zas motywować ludzi jeszcze długo po zakończeniu pełnienia funkcji ambasadora ONZ. (ak)