Warszawa zajęła dziewiąte miejsce w rankingu stu najbardziej zrównoważonych miast na świecie stworzonym przez Arcadis – The Arcadis Sustainable Cities Index 2024.
Twórcy rankingu podkreślają, że służy on jako punkt odniesienia do pomiaru kondycji środowiskowej, społecznej i ekonomicznej miast. Według nich, te trzy główne filary – planeta, ludzie i zysk – są zgodne z ogólnymi celami zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDG).
Arcadis podczas tworzenia rankingu brało pod uwagę cztery główne kryteria: planetę, w tym klimat i jakość środowiska, czystość powietrza, tereny zielone, zarządzanie odpadami, produkcję i zużycie energii oraz inwestowanie w energię odnawialną, zysk, w tym podejście do pracowników, standard życia, transport, infrastrukturę biznesową oraz warunki prowadzenia biznesu, ludzi, w tym jakość życia lokalnej społeczności, zdrowie, edukację, przestępczość, zarobki mieszkańców, równowagę między pracą i odpoczynkiem oraz dostęp do internetu, a także postęp, który mierzono w pierwszych trzech kategoriach.
W ogólnym ujęciu pierwsze miejsce w rankingu zajął Amsterdam. Zaraz za nim znalazły się takie miasta jak Rotterdam, Kopenhaga, Frankfurt, Monachium, Oslo, Hamburg i Berlin. Miejsce dziewiąte zajęła Warszawa. Stolica Polski najlepsze noty uzyskała w kategorii ludzie, a najgorsze w kategorii zysk. Najgorzej w rankingu wypadły takie miasta jak Nairobi, Johannesburg i Karaczi.
Źródło: connect.arcadis.com
Źródło: connect.arcadis.com
(ao)