środa, 16 października, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataEdelman stworzył globalny zespół zajmujący się ochroną przed dezinformacją

Edelman stworzył globalny zespół zajmujący się ochroną przed dezinformacją

Globalna agencja Edelman w odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z wprowadzaniem w błąd i dezinformacją w biznesie zdecydowała się na stworzenie jednostki ds. zwalczania dezinformacji (Counter Disinformation Unit) – specjalnego zespołu, który ma pomóc klientom w zarządzaniu i ochronie przed dezinformacją mogącą zagrozić ich działalności, reputacji i zaufaniu interesariuszy.

Agencja przekazuje, że głównymi obawami związanymi ze sztuczną inteligencją są rozpowszechnianie błędnych wiadomości i dezinformacja. 8 na 10 dyrektorów obawia się negatywnego wpływu, jaki mogą one mieć na reputację i postrzeganie firmy. Ponad 1/3 przedsiębiorców twierdzi natomiast, że ich firma nie jest odpowiednio przygotowana do przewidywania, identyfikowania i zarządzania tymi zagrożeniami.

Jednostka ds. zwalczania dezinformacji ma być rozszerzeniem działalności Edelmana w zakresie zarządzania kryzysowego. Zespół ma za zadanie pomóc klientom w zarządzaniu i ochronie przed dezinformacją, która może być zagrożeniem dla reputacji ich firm. Dział ten współpracuje z szerokim gronem partnerów zewnętrznych, co ma zapewnić klientom dostęp do najbardziej aktualnych danych wywiadowczych i analiz, które mają pomóc im w zrozumieniu ewolucji zagrożeń – informuje Edelman.

Portal prdaily.com podaje, że inspiracją Edelmana do utworzenia tego typu jednostki mogły być wprowadzające w błąd lub celowo błędne informacje na temat huraganu, które w ostatnim czasie krążyły po Stanach Zjednoczonych. Wiadomości te utrudniały nie tylko pomoc humanitarną, ale także ewentualną ewakuację.

Dove Fleet, szef działu Global Digital Crisis w Edelmanie, podkreślił, że w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej organizacji zwraca się do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów związanych z dezinformacją – czytamy.

Fleet wskazał kilka obszarów, które jego zdaniem napędzają gwałtowny wzrost dezinformacji. Pierwszym z nich jest „uzbrojenie kultury”, które obejmuje polaryzację polityczną i malejące zaufanie do ekspertów, takich jak pracownicy akademiccy czy naukowcy. „To przekonanie, że mogę po prostu przeprowadzić własne badania, a moje wyszukiwanie w Google jest tak samo ważne, jak wiarygodny ekspert, prowadzi do wielu dezinformacji” – twierdzi Fleet, cytowany przez źródło.

Prdaily.com przekazuje, że według szefa działu Global Digital Crisis, dezinformację napędza także sztuczna inteligencja. Jak zaznacza Fleet, niektóre z zagrożeń związanych z tą technologią pozostają hipotetyczne, ale inne są obecne i realne. Twierdzi on, że deepfake’i generowane przez AI mogą nie tylko szkodzić reputacji firm przez tworzenie fałszywych narracji, ale także stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw. „Najważniejsze jest to, że coraz trudniej jest im przeciwdziałać, zarówno pod względem jakości i ilości, jak i dostępności” – dodaje Fleet, cytowany przez źródło. (ao)

Źródło: edelman.com, Countering disinformation in an era of AI-driven risks/ prdaily.com, Why Edelman started its Counter Disinformation Unit, 9.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj