21 października 2024 roku media obiegła wiadomość na temat premiery nowego kanału OFF Radia Kraków, który miał być niemal w całości tworzony przez sztuczną inteligencję. Wywołało to burzę zarówno wśród dziennikarzy, jak i słuchaczy. Teraz rozgłośnia radiowa poinformowała o zamknięciu kanału. Pojawiło się też podsumowanie „eksperymentu”.
Wieść na temat kanału prowadzonego przez wygenerowanych przez AI prezenterów wstrząsnęła zarówno słuchaczami, jak i środowiskiem dziennikarzy, którzy zaczęli obawiać się nie tylko o swoje miejsce pracy (w związku z nowym formatem kanału miały miejsce zwolnienia w stacji radiowej), lecz także o rzetelność sztuki dziennikarskiej. W sieci zawrzało po emisji „wywiadu” przeprowadzonego przez postać wygenerowaną przez AI z… nieżyjącą od 12 lat polską poetką Wisławą Szymborską na temat współczesnych wydarzeń. W licznych komentarzach potępiano ten pomysł.
Sprawę „innowacyjnego” kanału nagłośnił jeden z byłych pracowników OFF Radia Kraków, a w sieci pojawiła się nawet petycja, którą podpisało ponad 23 tys. osób.
Czytaj więcej: OFF Radio Kraków z kanałem tworzonym przez sztuczną inteligencję. Pomysł wywołał burzę – PRoto.pl
W poniedziałkowy poranek 28 października 2024 roku OFF Radio Kraków poinformowało o zamknięciu kanału. Pracownicy rozgłośni otrzymali mail zatytułowany „Dzisiaj zamykamy projekt »Radio AI«”, w którym redaktor naczelny Marcin Pulit tłumaczył decyzję o wcześniejszym zamknięciu kanału. Treść maila została opublikowana w serwisie LinkedIn.
„Zakładaliśmy, że ten projekt potrwa maksymalnie trzy miesiące. Potrwa znacznie krócej. Złożyło się na to wiele powodów” – rozpoczyna wiadomość Pulit. Wśród czynników determinujących decyzję o zamknięciu kanału już na tym etapie wymienia m.in. fakt, że już w pierwszym tygodniu udało się osiągnąć „ważny cel radiowego eksperymentu”, którym miało być wywołanie dyskusji na temat „szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji”.
„Jesteśmy pionierami, a los pionierów bywa trudny” – napisał redaktor naczelny, zwracając jednocześnie uwagę na istotę „eksperymentu” dla całego społeczeństwa. „Nasz przypadek z pewnością będzie przedmiotem analiz socjologów, medioznawców. Pokazuje on, co się dzieje, gdy fakty są mniej ważne od emocji i fałszywych informacji trafiających w przekonania odbiorców” – podkreślił w mailu.
„Mamy już tak wiele obserwacji, opinii, wniosków, że kontynuacja projektu jest bezcelowa” – podsumowywał Pulit. Wnioski te pojawiły się na oficjalnej stronie rozgłośni radiowej w formie „podsumowania eksperymentu”.
Źródło: zrzut ekranu off.radiokrakow.pl
W zaprezentowanym podsumowaniu rozgłośnia podkreśla, że projekt od początku był pomyślany jako głos w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój AI. „Misją radia publicznego jest uważna obserwacja zmieniającej się rzeczywistości, stawianie pytań, prowokowanie dyskusji o cywilizacyjnych wyzwaniach. Taki cel miał radiowy eksperyment, który był częścią debaty pod hasłem »Sztuczna inteligencja. Co nam daje, co nam zabiera«. I to się udało” – przekazał redaktor naczelny OFF Radia Kraków Marcin Pulit.
Jednocześnie rozgłośnia podkreśla, że projekt stanowi przedmiot badań profesora Stanisława Jędrzejewskiego z Akademii Leona Koźmińskiego oraz grupy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W „podsumowaniu” redaktor naczelny zwraca uwagę na to, że skala zainteresowania kanałem okazała się zaskakująca również dla samej rozgłośni, co jednak pokazuje tylko, „jak wiele obszarów jest nieuregulowanych – ochrona wizerunku, identyfikacja treści tworzonych przy wsparciu AI, prawa autorskie”.
„AI jest i będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu. W najbliższych latach Polskę czeka opracowanie norm prawnych, określających wykorzystanie sztucznej inteligencji. Nasz eksperyment pokazał, jak wiele kwestii wymaga regulacji, a nasze radiowe doświadczenia mogą zostać wykorzystane podczas prac nad ustawą” – podkreśla Pulit.
Redaktor naczelny OFF Radia Kraków wyraża jednocześnie zaskoczenie skalą negatywnych w dużej mierze emocji, jaką wywołał projekt. „Od początku dbaliśmy o transparentność, czytelne oznaczanie treści generowanych przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji i wyraźnie komunikowaliśmy, że nie zamierzamy zastępować ludzi maszyną, a mimo tego doświadczyliśmy, jak działają mechanizmy postprawdy, jak fakty tracą na znaczeniu w zestawieniu z opowieścią, przemawiającą do emocji odbiorców i ich osobistych przekonań” – czytamy w podsumowaniu „eksperymentu”.
„W OFF Radio Kraków kończymy z audycjami tworzonymi przez dziennikarzy z udziałem sztucznej inteligencji, wracamy do formuły programu głównie muzycznego, nadawanego nadal online oraz w systemie DAB+” – przekazała rozgłośnia radiowa.
Słuchacze są jednak ciekawi, w jakiś sposób stacja planuje zmierzyć się ze skutkami projektu: „A jak naprawicie szkody, które »eksperyment« wyrządził? Jak odzyskacie straconych słuchaczy? Zwolnionych dziennikarzy?” – zastawiają się internauci pod wpisem informującym o zakończeniu emisji kanału. (kn)
Źródło: własne/ linkedin.com/gosiafraser/ off.radiokrakow.pl