czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościW mediachObraz wygenerowany przez AI sprzedany za milion dolarów

Obraz wygenerowany przez AI sprzedany za milion dolarów

Portret Alana Turinga, znanego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera technologii komputerowych, został sprzedany na aukcji za milion dolarów. Nie byłoby w tym właściwie nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że jest to dzieło sztucznej inteligencji – donosi rp.pl.

Jak czytamy, do licytacji obrazu „AI God: Portrait of Alan Turing” zgłosiło się 27 zainteresowanych. Cena wywoławcza dzieła wygenerowanego przez AI wynosiła 120 tys. dol. Aukcję wygrał „nieujawniony nabywca”, który kupił obraz za milion dolarów.

„Autorem” obrazu jest Ai-Da – pierwszy humanoidalny artysta-robot, który sprzedał na aukcji dzieło sztuki.

Robot, który używa zaawansowanego modelu języka sztucznej inteligencji do mówienia, przekazał, że kluczową wartością jego pracy jest to, że może ona służyć za „katalizator dialogu na temat nowych technologii”.

Jak można przeczytać na stronie domu aukcyjnego Sotheby’s, który wystawił obraz na sprzedaż: „Portret Turinga autorstwa robota Ai-Da nie tylko oddaje cześć jego dziedzictwu, lecz także bada szerszy, transformacyjny wpływ technologii na ludzką tożsamość, kreatywność i sprawczość, co czyni jej pracę znaczącym kamieniem milowym zarówno w sztuce, jak i sztucznej inteligencji”. „Obraz staje się symbolicznym odbiciem zacierającej się granicy między możliwościami człowieka i maszyny, zwłaszcza że sama Ai-Da jest produktem algorytmów sztucznej inteligencji, które pozwalają jej rysować, malować i performować. Tworząc Boga AI, Ai-Da honoruje Turinga jako »boga« sztucznej inteligencji” – przytacza źródło.

Chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać AI w komunikacji marketingowej? Przyjdź na wydarzenie: Kongres PRoto: AI w komunikacji marketingowej – czas działania czy dopiero proces tworzenia?

Jak zwraca uwagę rp.pl, mimo że wiadomość o sprzedaży obrazu AI spotkała się zaskoczeniem, to robotyzacja sztuki nie jest zjawiskiem zupełnie nowym. Okazuje się bowiem, że już w latach 70. XX wieku powstawały tzw. „obrazy robotyczne” Harolda Cohena, który wykorzystywał oprogramowanie AARON do ich tworzenia. W 2005 roku skonstruowano też pierwsze humanoidalne roboty, które były w stanie malować ludzkie portrety przy wykorzystaniu technologii wykrywania twarzy oraz rekonstrukcji obrazu. Mimo że prace były łudząco podobne do tych tworzonych przez człowieka, to twórczość robotów przez lata była jednak pomijana przez znawców sztuki.

Jak wynika z badań ekspertów – dr. Pawła Fortuny z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL i dr. Artura Modlińskiego z Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego – treści tworzone przez sztuczną inteligencję wciąż budzą nieufność. „Gdy ludzie dowiadują się, że obraz został namalowany przez AI, oceniają go jako »gorszy« niż ten stworzony przez człowieka” – czytamy. Sprzedaż obrazu wygenerowanego przez AI za milion dolarów, a także nieustanny rozwój możliwości sztucznej inteligencji mogą jednak zmienić ten stan rzeczy. (kn)

Już 20 listopada: Kongres PRoto: AI w komunikacji marketingowej – czas działania czy dopiero proces tworzenia?

Źródło: rp.pl, Obraz AI zrobił furorę na prestiżowej aukcji. Ile kosztują najdroższe obrazy świata?, Paweł Rożyński, 9.11.2024/ Zdjęcie główne: youtube.com/ai-darobot

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj