14 listopada 2024 roku, w Międzynarodowy Dzień Seniora, Polski Czerwony Krzyż (PCK) ruszył z kampanią promowaną hasłem „Jeszcze Nie”. Ma ona na celu zbiórkę pieniędzy na Kluby Seniora PCK, a także zwrócenie uwagi odbiorców na problem samotności i wykluczenia społecznego wśród osób starszych.
Organizacja humanitarna rozpoczęła kampanię „Jeszcze nie umarłem” ze względu na niepokojące badania pokazujące skalę izolacji, ubóstwa i rosnących trudności finansowych polskich seniorów. Z analizy przeprowadzonej przez CBOS oraz z raportu Poverty Watch 2024 wynika, że skrajne ubóstwo dotyka aż 5,7 proc. osób powyżej 65. roku życia, czyli około 430 tys. seniorów. Najtrudniejszymi wyzwaniami, z którymi muszą mierzyć się osoby starsze, są rosnące koszty utrzymania oraz ubóstwo energetyczne. Raport Poverty Watch pokazuje, że 27 proc. seniorów mieszka samotnie, co może potęgować ich poczucie izolacji.
Problem samotności i wykluczenia staje się coraz bardziej widoczny. PCK za cel obrało sobie niwelowanie jego skutków, w czym jest pomocna rozbudowana sieć 27 Klubów Seniora. Oferują one zajęcia takie jak warsztaty artystyczne, zajęcia ruchowe czy kursy komputerowe, które mają za zadanie wspierać aktywizację fizyczną i społeczną osób starszych. Kluby mają również za zadanie sprzyjać integracji i zwiększać poczucie przynależności. Organizacja pragnie, aby seniorzy mieli zapewnione nie tylko wsparcie, ale także poczucie wartości i sprawczości w ich lokalnych społecznościach.
Ogólnopolska kampania obejmie działania w mediach oraz portalach społecznościowych. PCK chce dotrzeć do młodszych pokoleń i zachęcić je do refleksji nad tym, jak każdy z nas może wspierać osoby starsze. Celem akcji jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat potrzeb seniorów, lecz także zainspirowanie społeczeństwa do wspólnego przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych.
Źródło: youtube.com/filmyPCK
W ramach kampanii organizatorzy zachęcają do wpłacania dowolnej kwoty na stronie jeszczetujestem.pl. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla osób starszych i włączenie ich do aktywnego życia społecznego. (ao)