Holenderski sąd apelacyjny orzekł na korzyść Shella w sprawie wyroku nakazującego spółce ograniczenie emisji. Według ekspertów, wygrana w sprawie nie oznacza jednak końca sporów klimatycznych przeciwko firmom – pisze theguardian.com.
12 listopada 2024 roku koncern naftowo-gazowy wygrał apelację od przełomowego wyroku klimatycznego, który został wydany przez holenderski sąd. W 2021 roku sąd niższej instancji orzekł, że Shell musi ograniczyć swoje globalne emisje dwutlenku węgla o 45 proc. do końca 2030 roku w stosunku do poziomu z 2019 roku. Decyzja ta była pierwszym tego typu wyrokiem przeciwko firmie na świecie i doprowadziła do lawiny pozwów przeciwko korporacjom – czytamy.
Jak czytamy, holenderski sąd apelacyjny zaznaczył, że Shell jako duża firma naftowa ma „szczególną odpowiedzialność” za ograniczenie emisji. Według instytucji, nie zostanie to jednak osiągnięte przez narzucanie konkretnego celu prawnego.
Wyrokiem sądu była rozczarowana organizacja pozarządowa, która wniosła pozew – Milieudefensie. Odrzucone zostały bowiem jej kluczowe żądania. Prawnik Roger Cox stwierdził, że widzi wiele ważnych punktów, na których może oprzeć się organizacja podczas walki prawnej z Shellem. „Sąd jasno pokazuje, że nie tylko kraje, ale także firmy, mają obowiązek ograniczyć swoje emisje zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Paryża” – skomentował Cox, cytowany przez źródło.
Sąd apelacyjny nie znalazł odpowiednich podstaw do nakazania Shellowi ograniczenia emisji o 45 proc. do końca 2030 roku. Koncern argumentował bowiem, że cel był oparty na średniej globalnej i nie uwzględniał faktu, że firma nie sprzedawała najbardziej zanieczyszczającego paliwa kopalnego – węgla. Sugestie Milieudefensie dotyczące bardziej dostosowanych redukcji emisji dla ropy i gazu nie zdołały już przekonać sądu. Instytucja zgodziła się jednak, że może nakazać firmom osiągnięcie całkowitej redukcji emisji – dowiadujemy się.
Według Joany Setzer, profesor nadzwyczajnej w Grantham Research Institute on Climate Change, stanowi to podstawę dla przyszłych roszczeń, w szczególności, gdy Unia Europejska ustanowi jasne ścieżki redukcji emisji w poszczególnych sektorach. (ao)
Źródło: theguardian.com, Shell’s successful appeal will not end climate lawsuits against firms, say experts, Isabella Kaminski, 14.11.2024