środa, 27 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościTikTok stara się zwiększyć bezpieczeństwo w aplikacji? Wprowadzi ważne funkcje

TikTok stara się zwiększyć bezpieczeństwo w aplikacji? Wprowadzi ważne funkcje

TikTok podczas Europejskiego Forum Bezpieczeństwa przekazał, że do końca 2024 roku planuje zainwestować prawie dwa miliardy euro w zwiększenie bezpieczeństwa społeczności w aplikacji i przedstawił funkcje, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu. Platforma zdradziła, w jaki sposób wprowadza nowe aktualizacje produktów, współpracuje z ekspertami zewnętrznymi i angażuje się w dialog międzybranżowy, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkownikom.

Serwis współpracuje z przemysłem i społeczeństwem obywatelskim, aby wypracować konsensus w sprawie gwarancji wieku. Z TikToka można korzystać po ukończeniu 13. roku życia. Jak twierdzi platforma, jest to aktywnie egzekwowane za pomocą takich metod jak neutralna bramka wiekowa, czyli brak podpowiedzi „właściwego” wieku ze strony serwisu, nałożenie ograniczeń na możliwość utworzenia kolejnego konta z inną datą urodzenia, jeśli dany użytkownik nie przejdzie weryfikacji wieku, używanie technologii do wykrywania kont, co do których jest podejrzenie, że należą do osoby poniżej 13. roku życia i wysyłanie ich do moderacji w celu sprawdzenia, a także przeszkolenie wyspecjalizowanych moderatorów do sprawdzania podejrzanych kont osób niepełnoletnich.

Obecnie TikTok sprawdza nową technologię opartą o uczenie maszynowe, która może pomóc w zapobieganiu obecności na platformie osób, które nie ukończyły 13. roku życia. Technologia ta może bowiem umożliwić wykrywanie kont, które potencjalnie należą do osób mających mniej niż 13 lat. Dzięki temu specjalnie przeszkolony moderator mógłby sprawdzić konto i usunąć je, jeśli uzna, że profil nie spełnia minimalnego wieku. Użytkownicy będą mogli jednak złożyć odwołanie, jeśli uznają, że platforma popełniła błąd.

Współpraca TikToka z zewnętrznymi ekspertami pozwala natomiast ulepszać komfort korzystania z platformy. Z niedawno zleconego przez serwis badania wynika, że korzystanie przez nastolatków z efektów i filtrów, które są dostępne w aplikacji, może wpływać na ich poczucie własnej wartości. TikTok dokonał więc rozróżnienia między efektami, które mają charakter humorystyczny, a takimi, które zmieniają wygląd użytkowników. Nastolatki i rodzice zasygnalizowali, że osoby oglądające treści powstałe przy użyciu filtrów zmieniających wygląd mogą nie zdawać sobie sprawy z faktu ich zastosowania. Platforma w odpowiedzi na te spostrzeżenia zamierza wprowadzić zmiany w efektach, takie jak ograniczenie korzystania z niektórych filtrów dla nastolatków poniżej 18. roku życia, dodanie informacji o tym, jak efekt może zmieniać wygląd, jeśli zostanie zastosowany, a także odświeżenie zasobów dla osób opracowujących efekty dla TikTok Effects House w celu zwiększenia świadomości i zrozumienia dla niezamierzonych skutków, jakie mogą powodować niektóre efekty.

Serwis postanowił też rozszerzyć zasoby infolinii w aplikacji. Od dłuższego czasu TikTok aktywnie udostępnia społeczności zasoby z zaufanych źródeł, podczas wyszukiwania określonych haseł w aplikacji. Jeśli użytkownik wpisuje hasło „samookaleczanie” w wyszukiwarkę aplikacji, wyniki zostają zablokowane, a użytkownik jest przekierowywany do lokalnej organizacji pozarządowej, która wspiera osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. Gdy natomiast użytkownik wyszukuje hasło „holokaust”, zobaczy wyniki, ale jednocześnie zostanie przekierowany do zasobów edukacyjnych Światowego Kongresu Żydów i UNESCO.

W nadchodzących tygodniach, w 13 krajach europejskich, platforma połączy ludzi z lokalnymi infoliniami, które zapewnią specjalistyczne wsparcie dla użytkowników aplikacji zgłaszających treści dotyczące samobójstw, samookaleczeń, nienawiści i nękania. TikTok współpracuje z takimi organizacjami jak Telefon Zaufania w Polsce, Nummergegen Kummer w Niemczech oraz Bris w Szwecji. Oferują one pomoc, porady, bezpłatne wsparcie psychologiczne, a także inne zasoby, z których mogą skorzystać osoby wyszukujące informacji na tematy związane ze zdrowiem psychicznym.

Platforma wdraża także Projekt Clover, program bezpieczeństwa danych, który ma zapewnić dodatkową ochronę europejskim użytkownikom, w tym niezależny nadzór strony trzeciej przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, NCC Group. (ao)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj