czwartek, 12 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościA Ty jesteś „sigmą”? Młodzieżowe Słowo Roku 2024 wybrane

A Ty jesteś „sigmą”? Młodzieżowe Słowo Roku 2024 wybrane

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Laureatem dziewiątej edycji plebiscytu organizowanego przez PWN zostało słowo… „sigma”. Tegorocznego zwycięzcę ogłoszono 10 grudnia 2024 roku podczas finałowej gali, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To pierwszy raz, kiedy inicjatywa wyszła poza ramy głosowania internetowego.

W tegorocznej edycji do finałowej listy weszło 20 propozycji. Wśród nich znalazły się: aura, azbest, bambik, brainrot, brat, cringe, czemó, delulu, fe!n/fein/fin, fr/FR, glamur/glamour, GOAT, oi oi oi baka, oporowo, riz/rizzler/rizz, sigma, skibidi, slay i womp womp. Wśród nominowanych znalazło się określenie, które zostało oksfordzkim słowem roku 2024.

PWN organizuje to wydarzenie nieprzerwanie od 2016 roku. W ubiegłorocznej edycji Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało zostało określenie „rel”.

W tym roku użytkownicy języka w internetowym głosowaniu znaczącą przewagą głosów przyznali zwycięstwo słowu „sigma”. Młodzieżowe Słowo Roku 2024 zdobyło uznanie ponad 20 tys. głosujących. „Sigma” to słowo, które mocno zakorzeniło się w młodzieżowym (choć zdaje się, że już nie tylko) slangu. Opisuje ono osobę, która wyróżnia się pewnością siebie, konsekwencją w działaniu i wiernością swoim ideałom, czym budzi podziw i szacunek otoczenia.

Drugie miejsce zdobyło słowo „azbest”, które w humorystyczny sposób nawiązuje do popularnych w ostatnim czasie filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Jak zauważa jury plebiscytu, „zalewanie azbestem” może być także aluzją do aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, tzw. „patodeweloperki” oferującej niską jakość w stosunku do ceny, w dodatku mającej negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Na trzecim miejscu znalazło się określenie „czemó”, które zostało dodatkowo wyróżnione przez kapitułę i zdobyło Nagrodę Jury. Słowo oznacza to samo, co znane w języku ogólnym „czemu”. Zdecydowanie bardziej podkreśla jednak zdziwienie oraz przypomina wymowę bliską „czemo”. Określenie pochodzi z szeroko udostępnianej na TikToku rozmowy dwóch młodych graczy „Fortnite’a”.

Na gali pojawili się językoznawcy, popularni influencerzy, młodzież ze szkół średnich oraz goście specjalni – Magda Gessler i Krzysztof Zalewski, którzy oficjalnie ogłosili tegorocznego laureata plebiscytu PWN. Wśród ambasadorów tegorocznego plebiscytu znaleźli się m.in. prof. Jan Miodek, Natalia Sisik, Dominik Rupiński i Dominik Bos, który poprowadził galę.

Podczas wydarzenia miał miejsce pokaz wyników ulicznej sondy przeprowadzanej wśród mieszkańców Warszawy na temat znajomości słów z tegorocznej listy nominowanych. Odbył się również teleturniej wiedzy na ten temat, w którym influencerzy Natalia Sisik i Dominik Rupiński mieli okazję zmierzyć się z językoznawcą – prof. Janem Miodkiem.

Partnerami tegorocznego plebiscytu były marka Doritos i Fundacja PZU.

Jak mówiła podczas wydarzenia Monika Kruk, Brand Managerka Doritos, marka w swoich działaniach kieruje się przesłaniem „Przełam schemat”. „Chcemy podkreślić, jak ważne są inicjatywy, które pozwalają na wyrażanie siebie i eksplorowanie nowych obszarów komunikacji. Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku jest zwieńczeniem działań młodych ludzi, by przełamywać schematy – w tym przypadku językowe. To dla nas przestrzeń, by celebrować kreatywność, która wykracza poza ramy i odważnie definiuje język przyszłości” – przekazała przedstawicielka marki.

Na wydarzeniu nie zabrakło także strefy Doritos – na stoisku w motywie sklepu rodem z PRL-u uczestnicy mogli spróbować wybranych smaków przekąsek „spod lady”.

(kn)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj