czwartek, 9 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościGazeta.pl i Fundacja Avalon edukują, jak budować niewykluczającą komunikację

Gazeta.pl i Fundacja Avalon edukują, jak budować niewykluczającą komunikację

7 stycznia 2025 roku Gazeta.pl wraz z Fundacją Avalon powiadomiły o premierze publikacji „Dostępność. Poradnik dla twórców, dziennikarzy i wszystkich osób zainteresowanych budowaniem niewykluczającej komunikacji”. Ma ona na celu wywarcie wpływu na sposób, w jaki media prezentują osoby z niepełnosprawnościami.

Jak podają twórcy poradnika, w Polsce żyje ponad pięć milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W mediach pojawiają się one jednak niezwykle rzadko, a jeśli to wreszcie następuje, zazwyczaj są przedstawiane wyłącznie w kontekście swojej niepełnosprawności. Pełną integrację ze społeczeństwem utrudniają im bariery, takie jak stereotypy, brak dostępności czy niedostosowany język.

Opublikowany przez Gazetę.pl i Fundację Avalon poradnik ma za zadanie wywrzeć wpływ na sposób, w jaki media prezentują osoby z niepełnosprawnościami. Jak podkreślają jego twórcy, brak reprezentacji w mediach sprzyja utrwalaniu stereotypów, a osoby z niepełnosprawnością zazwyczaj nie pojawiają się w programach, audycjach czy artykułach w innym kontekście niż właśnie ich niepełnosprawność. One także mogłyby być przecież przedstawiane jako eksperci czy ekspertki w danych dziedzinach, którzy mogliby opowiedzieć o swojej pracy lub pasji. Stereotypy wynikają również z języka. Wiele osób posługuje się bowiem sformułowaniami, które mogą być krzywdzące i dyskryminujące. Gazeta.pl i Fundacja Avalon zaznaczają, że to właśnie dlatego tak ważne jest budowanie świadomości przez edukację, a wiedza i empatia są fundamentem inkluzywnego społeczeństwa.

„Kiedy Fundacja Avalon zgłosiła się do nas w sprawie przewodnika dla mediów, odkryliśmy, że nie ma ani jednej polskojęzycznej publikacji, która w sposób kompleksowy i przystępny opisywałaby temat niepełnosprawności, choć w Polsce jest co najmniej kilka milionów osób z niepełnosprawnościami. Media nie tylko informują, ale też kształtują język. Mam nadzieję, że nasz przewodnik pomoże dziennikarzom i dziennikarkom pisać i mówić z szacunkiem i empatią” – komentuje Wiktoria Beczek z Gazeta.pl.

Twórcy poradnika wspominają, jak ważne jest, aby dziennikarze i dziennikarki mieli dostęp do narzędzi, które pozwolą im na przedstawianie osób z niepełnosprawnościami w sposób rzetelny i szanujący ich godność.

Autorami poradnika są Wiktoria Beczek, dziennikarka i koordynatorka treści dotyczących różnorodności i inkluzywności w Gazecie.pl, Ola Kaczorek oraz zespół Fundacji Avalon. To pierwsza publikacja o tej tematyce skierowana do przedstawicieli mediów w Polsce.

Poradnik można bezpłatnie pobrać na stronie. (ao)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj