środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW mediachNiewinne osoby aresztowane. Powodem błąd sztucznej inteligencji

Niewinne osoby aresztowane. Powodem błąd sztucznej inteligencji

Niesłusznie aresztowano co najmniej kilku Amerykanów, ponieważ zostali oni mylnie zidentyfikowani przez oprogramowanie do rozpoznawania twarzy oparte na sztucznej inteligencji – donosi onet.pl.

Dziennik „Washington Post” poinformował, że co najmniej osiem osób zostało niesłusznie aresztowanych w wyniku błędu narzędzi do rozpoznawania twarzy wykorzystujących AI. Po tej informacji dziennik przeanalizował policyjne dane z raportów, akt sądowych oraz rozmów z policją, prokuratorami i adwokatami. W wyniku tych działań wyszło na jaw, że policja w USA wykorzystuje narzędzia AI do zatrzymywania podejrzanych bez konieczności posiadania innych dowodów – czytamy.

Jak donosi onet.pl, okazuje się, że w kilku przypadkach policja nie sprawdziła alibi podejrzanych, a w dwóch zignorowała dowody wykluczające możliwość popełnienia przestępstwa, wśród których znalazły się nawet tak znaczące jak ślady DNA czy odciski palców. Gdyby policja nie pominęła przynajmniej jednego z podstawowych działań śledczych, można byłoby wykluczyć potencjalnych podejrzanych jeszcze przed ich aresztowaniem.

Ponadto – jak czytamy – pojawiły się przypadki aresztowania człowieka podejrzanego o zrealizowanie w banku sfałszowanego czeku na znaczną kwotę. Po rozpoznaniu przez narzędzia AI policja zatrzymała podejrzanego, lecz… nie sprawdziła nawet jego kont bankowych. W trzech przypadkach policja zignorowała też cechy fizyczne podejrzanych sprzeczne z rozpoznaniem przez AI. Dziennik opisuje przypadek kobiety w zaawansowanej ciąży aresztowanej za kradzież samochodu, mimo że ani zeznania świadków, ani nagranie z monitoringu nie wskazywały na to, że napadu dokonała ciężarna – ujawnia źródło.

Redakcja „Washington Post” zastrzegła, że prawdopodobnie ujawniła jedynie niewielką część problemu. Prokuratorzy rzadko informują opinię publiczną, kiedy w swoich działaniach posłużyli się narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji – prawo wymaga ich ujawnienia tylko w siedmiu stanach w USA. Całkowita liczba przypadków niesłusznych aresztowań spowodowanych przez błędne wyniki wyszukiwania przez narzędzia AI jest więc niemożliwa do ustalenia – czytamy.

Jak przekazuje onet.pl, badacze odkryli ponadto, że osoby korzystające z narzędzi AI mogą ulegać skłonności do ślepego ufania sugerowanym przez nie odpowiedziom. Okazuje się jednak, że technologia nie zawsze właściwie pomaga w identyfikacji. Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy rzeczywiście może działać niemal bezbłędnie, jednak odbywa się to w warunkach laboratoryjnych – z wykorzystaniem wyraźnych zdjęć porównawczych. Jak zauważyła Katie Kinsey, badaczka z wydziału prawa uniwersytetu NYU, nie przeprowadzono jednak niezależnych testów sprawdzających dokładność technologii stosowanej do odczytania mniej wyraźnych zdjęć czy nagrań z monitoringu – czytamy. (kn)

Źródło: onet.pl, Sztuczna inteligencja pomyliła twarze. Skutki okazały się opłakane, 14.01.2025

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj