Stowarzyszenie Willa Decjusza organizuje VII Edycję Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Celem pomysłodawców i organizatorów tego przedsięwzięcia o charakterze lokalnym i makroregionalnym, jest upowszechnianie kultury i dziedzictwa europejskiego. W inicjatywie udział wziąć mogą studenci, doktoranci i młodzi profesjonaliści z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Polski, Słowacji i Węgier, a także grupa obserwatorów z innych państw, m.in. z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Serbii, Rumunii i Mołdawii. Uczestników wybiera grono ekspertów na podstawie nadesłanych CV, listów motywacyjnych i referencji.
Studentom Szkoły zaproponowany zostanie dwutygodniowy interdyscyplinarny program edukacyjny, obejmujący wykłady, debaty, szkolenia i warsztaty w małych grupach. Organizatorzy liczą na przełamanie uprzedzeń i stereotypów będących często barierą we wzajemnych kontaktach i współpracy.
Wśród najważniejszych tematów siódmej edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej znajdą się najbardziej aktualne sprawy życia społecznego, np. współczesne wyzwania dla Unii Europejskiej, sytuacja Kosowa, sytuacja polityczna w Rosji i jej implikacje dla regionu. Istotną częścią programu będą zagadnienia ochrony środowiska, bezpieczeństwa energetycznego, współpracy regionalnej oraz relacje euroatlantyckie. Historyczny i kulturowy aspekt stosunków międzynarodowych w Europie stanowić będzie tło dla szerokiego wachlarza tematów gospodarczych, politycznych i społecznych. Część wykładów, warsztatów i spotkań będzie otwarta dla publiczności.
Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia. PRoto jest patronem medialnym wydarzenia. (psp)