W czerwcu br. rozpoczną się prace nad realizacją ogólnopolskiej kampanii społecznej na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Rola profesjonalistów odpowiedzialnych za przygotowanie strategii kreacji została tym razem powierzona uczniom biorącym udział w Ogólnopolskim Programie dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” to hasło zwycięskiej kampanii zaprojektowanej przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie, która latem pojawi się w mediach. W ramach kreacji opracowano hasło reklamowe, plakat oraz spoty telewizyjny i radiowy.
Krzysztof Grzechnik, Maciej Mańko, Aleksandra Osiej, Joanna Sumorek stworzyli zespół, który pod opieką Pani Grażyny Konik opracował projekt na miarę ogólnopolskiej kampanii społecznej.
Drugie miejsce jury przyznało drużynie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie (woj. podkarpackie) za kampanię „Żyj i nie pozwól umrzeć”. Głównym założeniem opracowanej kampanii było przede wszystkim dotarcie z komunikatem do mężczyzn, dla których zagadnienia związane z profilaktyką raka szyjki macicy pozostają tematem tabu. Zespół wyróżnił się również tym, że w swoim projekcie zaproponował propagowanie postaw prozdrowotnych za pomocą filmów akcji inspirowanych agentem Jamesem Bondem.
Jury trzecim miejscem wyróżniło I Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Zawadzkiem (woj. opolskie) za kampanię „Nie przechodź obok niej obojętnie”. Projekt ten otrzymał także Nagrodę Publiczności w ogólnopolskim głosowaniu internetowym. Kreacja wyróżniła się przede wszystkim nowym spojrzeniem na motyw wstążeczki, będącej symbolem wielu chorób. W scenariuszu spotu reklamowego tocząca się wstążka omija kobiety, które nie wykonują regularnych badań cytologicznych oraz nie korzystają ze szczepionek. Bardzo wymowna symbolika ma zwrócić uwagę na fakt, że pomimo dostępu do profilaktyki, wiele osób nie podejmuje w tym kierunku żadnych działań.
Podzielony na kilka niezależnych bloków program „Mam Haka na Raka” kształci uczniów zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. W pierwszym etapie młodzi ludzie biorą udział w lekcjach interaktywnych, przygotowanych przez lekarzy onkologów, zdobywając tym samym wiedzę z zakresu minimum onkologicznego. Następnie płynnie przechodzą do planowania i realizowania działań mających zachęcić lokalną społeczność do regularnego korzystania z powszechnie dostępnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Na podstawie przesłanych sprawozdań, ich praca jest oceniana przez jury pod kątem ogólnej koncepcji działań (m.in. pomysłowość, efektywność, skuteczność i zasięg), jak również merytorycznym. Zespoły, które osiągają najlepsze rezultaty zostają zaproszone do Warszawy na Warsztat Kreatywny, podczas którego od specjalistów reklamy i public relations poznają zasady przygotowywania strategii kampanii społecznych i reklamowych. Następnie wykorzystując zdobytą podczas warsztatów wiedzę, sami opracowują swoje pomysły. Finał przewiduje wyróżnienia dla dziesięciu kreacji, z których najlepsza zostaje zrealizowana jako ogólnopolska kampania społeczna.
Do udziału w „Mam Haka na Raka” zgłosiło się 665 zespołów z całej Polski, co oznacza ponad 3300 uczniów próbujących swych sił w reklamie oraz promocji zdrowia. Do finałowej rywalizacji przystąpiło 101 zespołów.
Prowadzenie kampanii należeć będzie do Grupy Corpotate Profiles DDB. Stronę internetową kampanii opracuje agencja interaktywna Artflash. Za negocjacje z dostawcami czasu antenowego i przestrzeni reklamowej odpowiadać będzie agencja public relations Feedback/ Hill and Knowlton.
Program „Mam Haka na Raka” jest organizowany przez Polską Unię Onkologii. Partnerem strategicznym programu jest firma GlaxoSmithKline. Honorowy patronat nad programem objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Przewodniczący Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia.
PRoto.pl jest patronem medialnym programu.