Deprecjacja – Inaczej obniżenie znaczenia osoby lub wydarzenia. W kontekście ekonomicznym, deprecjacja oznacza obniżenie siły nabywczej pieniądza w odniesieniu do walut zagranicznych. Jej pozytywne skutki to wzrost konkurencyjności eksportu oraz obniżenie kosztów pracy, jednak negatywne oddziaływanie deprecjacji to wzrost deficytu i zubożenie społeczeństwa.
łac. depretiare – obniżać cenę.
Deprekacja – Inaczej prośba, błaganie, a kiedyś publiczne uroczyste przeprosiny.
łac. deprecatio – usilna, pokorna prośba.
Deprywacja – To pozbawienie kogoś jakichś praw, np. politycznych – oznacza wówczas pozbawienie pewnej grupy społecznej (etnicznej, rasowej, wyznaniowej) prawa dostępu do konkretnych stanowisk publicznych. Deprywacja odnosi się także do sfery psychologicznej – może wynikać z niezaspokojenia potrzeby biologicznej, emocjonalnej czy społecznej. W jej wyniku osoba lub zwierzę jest narażony na stres lub zagrożenie fizjologiczne.
łac. deprivare – pozbawiać.
W zastosowaniu
Przykład:
To jest oficjalna społeczna deprekacja: ekonomiści, powstrzymajcie deprecjację złotego! W przeciwnym razie wszyscy doświadczymy silnej deprywacji!
Opracowanie i źródła
Opracowała Zuzanna Reda
Więcej na www.SlowoDnia.wordpress.com
Opracowanie na podstawie: „Słownik wyrazów obcych”, red. Jan Tokarski; sjp.pwn.pl; slownik-online.pl/Kopalinski; Wikipedia; obcyjezykpolski.interia.pl.