Organizatorzy Prix Galien Polska – krajowej edycji międzynarodowego konkursu, w którym nagradzane są innowacje w dziedzinie medycyny, farmacji i diagnostyki – zapraszają firmy i naukowców do przysyłania swoich zgłoszeń do 22 czerwca 2018 roku.
Medale Prix Galien przyznawane będą w sześciu kategoriach: Innowacyjny oryginalny produkt leczniczy, Generyczny produkt leczniczy z elementami innowacji, Innowacyjne odkrycie naukowe, Innowacyjny wyrób medyczny, E-zdrowie, oraz Innowacyjna kampania zdrowotna. Aplikacje zostaną ocenione przez grupę 13 profesorów, prezesów towarzystw medycznych i dyrektorów klinik, której przewodzi prof. dr hab. Cezary Szczylik, onkolog i hematolog.
„Zadaniem nagrody jest wyrażenie szacunku i dowartościowanie intelektualnego wysiłku uczonych i twórców rozwiązań poprawiających stan zdrowia pacjentów w Polsce i na całym świecie. Szansę będą miały te zgłoszenia, które faktycznie niosą za sobą zmianę w obszarze medycyny, farmacji i ochrony zdrowia. Kapituła wyróżni również kampanie społeczne o tematyce zdrowotnej” – opowiada prof. dr hab. Szczylik.
W ramach inicjatywy przyznawane jest również stypendium o wysokości 10 tysięcy złotych dla młodego naukowca (do 25. roku życia), który wyróżnia się dorobkiem naukowym. Prix Galien Polska chce pomóc zwycięzcy w finansowaniu jego dalszej działalności badawczej i edukacyjnej, zachęcając tym samym do kontynuowania kariery w nauce.
Podczas piątej edycji konkursu wskazany też zostanie beneficjent stypendium naukowego Ambasady Francji w Polsce oraz Instytutu Francuskiego za badania z zastosowaniami terapeutycznymi. Jury wyłoni zwycięzcę spośród naukowców (do 45. roku życia), którzy posiadają tytuł doktora, polskie obywatelstwo oraz prowadzą badania w polskich laboratoriach (również w ramach francusko-polskiej współpracy naukowej). Rezultatem ich pracy musi być innowacyjne odkrycie naukowe z zakresu chemii farmaceutycznej, biotechnologii, diagnozy czy materiałów dla medycyny, mające potencjalne zastosowania w dziedzinie terapii medycznej. Nagrodą jest miesięczny pobyt badawczy we Francji w publicznym lub prywatnym laboratorium i stypendium w wysokości 1700 euro.
Kapituła przyzna również nagrodę uznania Pro Bono Humanum dla osoby lub organizacji mającej przełomowy wkład w dziedzinę ochrony zdrowia w Polsce.
Szczegółowe informacje o Prix Galien Polska i stypendiach znajdują się na stronie. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w listopadzie 2018 roku podczas ceremonii w Warszawie.
Organizatorem konkursu jest Fundacja na Rzecz Innowacji w Farmacji i Medycynie, a patronatem honorowym objęły go Ambasada Francji i Ambasada Luksemburga w Polsce oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które w tej edycji jest również partnerem merytorycznym.
PRoto.pl jest patronem medialnym konkursu. (mp)