23 grudnia 2021 roku ukazało się jubileuszowe, 25. wydanie Kompendium CSR. Edycja ta zawiera zbiór najważniejszych inspiracji i przesłań. Wydanie dostępne jest na kompendiumcsr.pl i w e-prenumeracie „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Gazety Prawnej” oraz na wyborcza.pl.
„Dosyć gwałcenia bioróżnorodności. Dosyć zabijania się węglem. Dosyć traktowania natury jak toalety. Dosyć dalszego palenia, wiercenia, wydobywania” – tak podczas szczytu klimatycznego w Glasgow strofował uczestników sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres. Podczas COP26 w Glasgow stało się jasne, że tolerancja na zaniedbania z przeszłości dobiega końca. Państwa muszą aktualizować swoje strategie. Czas intensywniej pomagać najbiedniejszym krajom. Najwyższa pora zacząć przedstawiać wiarygodne i miarodajne dane dotyczące działań podejmowanych w ramach walki ze zmianami klimatycznymi. Rewolucja czeka też przedsiębiorców. „Biznes będzie musiał całkowicie przejść na »zieloną stronę mocy« lub zniknąć” – pisze na łamach wydania Marcin Korolec, były minister środowiska.
Kompendium postuluje takie zmiany już od 25 edycji. „Kto szuka rozwiązań, może je znaleźć na naszych łamach” – przekazują wydawcy publikacji. W jubileuszowej edycji zgromadzono zbiór najważniejszych inspiracji i przesłań: Dalajlama opowiada o niszczącym naszą planetę i zatruwającym życie konsumpcjonizmie, Muhammad Yunus – o układaniu świata na nowo po pandemii, Shirin Ebadi o równouprawnieniu kobiet, a Kailash Satyarthi o uwalnianiu dzieci z pęt przymusowej pracy w odległych zakątkach świata.
„Wszystkie ręce na pokład! – od 25 edycji podkreślamy, że nie uratujemy planety, jeśli nie wykorzystamy wszystkich dostępnych zasobów, także tych ludzkich. Odnowiony i zrekonstruowany świat musi dawać takie same szanse i możliwości wszystkim, i każdy musi zostać dopuszczony do jego wykuwania” – czytamy w opisie publikacji.
Wspomniani wyżej pokojowi nobliści otwierają listę autorytetów, które goszczą na łamach Kompendium, często nie pierwszy raz. Mary Robinson opisuje, jak kobiety muszą przebijać szklane sufity, Waris Dirie porównuje zaś niszczące efekty zmian i katastrof klimatycznych w krajach najbardziej i najmniej rozwiniętych, Garry Kasparow odsłania tajniki efektywnego przywództwa, Mark Kramer pokazuje, jak koncepcja Tworzenia Wspólnej Wartości wyniosła firmy ze społeczną misją na biznesowe wyżyny, zaś John Elkington daje nadzieję, pisząc o Zielonych Łabędziach: niespodziewanych zmianach rynkowych, które mogą być źródłem regeneracji świata – jesteśmy świadkami eksplozji zrównoważonych działań – od odpowiedzialności po odporność i regenerację – kwituje.
„Nasz jubileusz wypada w wyjątkowo trudnym czasie: kolejna fala pandemii koronawirusa rozprzestrzenia się w rekordowym tempie. Choć z COVID-19 zdążyliśmy się nieco oswoić, to niewiele trzeba, by nasz bogaty świat powrócił do lockdownów, obaw o gospodarkę i bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku zmian klimatycznych, nie możemy dopuścić, by walkę z pandemią zdominowała perspektywa krajów sytych i bogatych: nacjonalizm szczepionkowy sprawia, że u naszych biednych sąsiadów nieliczni korzystają z dobrodziejstwa szczepień. Myślenie o tym, gdzie w swoim egoizmie zabrnął dziś świat, daje nam misję, by przygotowywać kolejne edycje. Bowiem w tym chaosie Kompendium wskazuje te sprawy, o których nie wolno nam pod żadnym pozorem zapominać, również w tych trudnych czasach” – podsumowują wydawcy publikacji.
25. edycja Kompendium CSR dostępna jest na kompendiumcsr.pl. 23 grudnia 2021 roku wydanie ma swoją premierę w e-prenumeracie „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Gazety Prawnej” oraz na wyborcza.pl.
Patronami medialnymi Kompendium są Wirtualna Polska i PRoto.pl.