sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWizerunkowy problem ECO. A w tle pytania władz Opola, ile spółka wydaje...

Wizerunkowy problem ECO. A w tle pytania władz Opola, ile spółka wydaje na PR

Trwa spór między Opolem a zarządem ECO o walne zgromadzenie akcjonariuszy. Miasto domaga się także ujawnienia przez spółkę wszystkich faktur za usługi PR, ale odpowiedzi nie dostaje – czytamy w portalu gazeta.pl.

Opolska gazeta.pl w pierwszym tekście opisuje tło sprawy. Jak czytamy, zarząd ECO zarzucił ratuszowi, że ten nie respektuje ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Reakcja spółki dotyczyła odwołania przez przedstawicieli Opola rady nadzorczej ECO i powołania nowej bez przedstawicieli pracowników.  ECO powołało się w swoich roszczeniach na art. 14  ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, który mówi, że „w skomercjalizowanych spółkach pracownicy zachowują prawo wyboru swoich przedstawicieli” Zdaniem opolskiego ratusza ta ustawa spółkę jednak nie obowiązuje, bo ta sama nie stosuje się do wszystkich przepisów z tego artykułu. Chodzi o zapis, w którym „zarząd nie może powołać do życia innej spółki bez zgody walnego zgromadzenia akcjonariuszy”. Do takich sytuacji w przypadku ECO doszło jednak dwa razy: w 2008 r., gdy zarząd ECO zawiązał spółkę ECO Ciepło Lokalne I  oraz z 2009 r., gdy ponownie powołano spółkę ECO Logistyka – przypomina Janusz Kowalski, wiceprezydent Opola. Dodaje także, że: „nie można z ustawy wybierać sobie jednego przepisu, zapominając o innym”.

Sprawa ma swój dalszy ciąg. Gazeta.pl informuje, że władze Opola zwróciły się z wnioskiem do spółki o przedstawienie wszystkich faktur za usługi PR. Chodzi o m.in. o fakturę na 25 tys. złotych za obsługę Facebooka. 

Kowalski w rozmowie z portalem dodaje, że do tej pory nie otrzymał żadnej informacji w tej sprawie, choć dał ultimatum spółce do środy, 12 sierpnia.  „Wciąż aktualne pytanie jest czy spontaniczne protesty pracowników są koordynowane i współfinansowane przez firmę PR. Brak transparentności zarządu ECO i lęk  przed ujawnieniem faktur radzie nadzorczej tylko te domysły wzmacnia” – dodaje przy tym. Wiceprezydent domagał się, by prezes ECO Wiesław Chmielowicz wpłacił taką samą kwotę jak na fakturze – 25 tys. zł na cel charytatywny. Wspomniał także, że działania PR powinny być finansowane z kieszeni prezesa, nie mieszkańców Opola.

Janusz Kowalski powiadomił portal, że w związku z kolejnym przykładem odmowy miastu dostępu do podstawowych informacji o działalności ECO przygotowany zostanie wniosek do sądu o ukaranie członków zarządu.

„Chodzi nie tylko o wspomniane już faktury, ale także zapytanie, jakie wiceprezydent złożył do zarządu w związku z utworzeniem przez ECO dwóch spółek w 2008 i 2009 roku bez zgody walnego zgromadzenia akcjonariuszy” – podaje gazeta.pl. (mw)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj