Pod koniec października pisaliśmy o akcji #kogoniesłychać, zorganizowanej przez pracowników Trójki w obronie dwóch dziennikarek stacji, które zostały przeniesione do działu dokumentacji Informacyjnej Agencji Radiowej. Teraz wyborcza.pl informuje, że Zarząd Polskiego Radia oskarża związki pracowników i dziennikarzy radia o destabilizację w stacji. Słuchacze zaś zorganizowali protest.
Serwis przypomina, że najpierw dziennikarze radia przygotowali list, w którym stali w obronie zwolnionych serwisantek – Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej. Jak podaje źródło, Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia zebrał 125 podpisów dziennikarzy i pracowników niemal wszystkich anten. W odpowiedzi na ten list Zarząd Polskiego Radia stworzył własny komunikat – „Polskie Radio odpowiada na kolejną próbę destabilizacji Trójki” – który opublikował na stronie internetowej radia.
Czytamy tam: „od dłuższego czasu trwa próba zdestabilizowania pracy Radiowej Trójki. Niektórzy byli pracownicy Polskiego Radia związani obecnie z nowymi środowiskami próbują wpływać na dziennikarzy rozgłośni i podsycać spór, który nie ma racji bytu”.
Z tekstu wynika, że Zarząd nie zgadza się z zarzutami pracowników Trójki. Jego zdaniem są niedoprecyzowane i nieudowodnione – i dlatego noszą znamiona pomówienia oraz naruszają dobra osobiste prezes zarządu oraz wizerunek Polskiego Radia. Co więcej, Zarząd podkreśla: „co najmniej kilku jego rzekomych sygnatariuszy przyznało, że nie pod takiej treści i formy apelem podpisywały się kilka tygodni temu”. W związku z tym, według niego, „zachodzi podejrzenie nieuczciwości ze strony związku zawodowego, który wystosował apel”. Zarząd deklaruje przy tym, że „rzetelnie i przejrzyście będzie wyjaśniać zaistniałą sytuację”.
Sama prezes radia Barbara Stanisławczyk podkreśla, że „w Polskim Radiu jest miejsce wyłącznie na dziennikarstwo niezależne, obiektywne i wysokiej jakości” – podaje wyborcza.pl.
W odpowiedzi na zmiany kadrowe, które zaszły, gdy rząd przejął media publiczne, słuchacze zorganizowali protest po siedzibą Trójki. Tym samym chcieli pokazać, że nie zgadzają się na polityczne naciski i cenzurowanie. (ak)