Portal wystosował pismo do posłów Bundestagu – pisze gazetaprawna.pl, powołując się na PAP. W poniedziałkowych wydaniach internetowych tygodników „Der Spiegel” i „Wirtschaftswoche” pojawiła się informacja, że serwis Marka Zuckerberga skrytykował projekt ustawy ministerstwa sprawiedliwości w Niemczech, która dotyczy zwalczania mowy nienawiści w internecie – podaje źródło.
Ustawa, o której mowa zobowiązywałaby operatorów dużych portali społecznościowych dostępnych w Niemczech – takich, które mają więcej niż dwa miliony zarejestrowanych użytkowników – do usuwania w ciągu doby komentarzy „niezgodnych z prawem” – pisze gazetaprawna.pl.
Facebook stwierdził, że projekt jest „sprzeczny z konstytucją” oraz „nie do pogodzenia z prawem europejskim”. Portal Zuckerberga uważa, że jest to próba przerzucenia na przedsiębiorstwa prywatne odpowiedzialności za zaniedbania państwa w walce z mową nienawiści – czytamy.
Serwis społecznościowy skrytykował także grzywny, jakie mieliby płacić operatorzy portali w związku z nieprzestrzeganiem ustawy. Zgodnie z projektem mogą one wynosić do 50 mln euro. Zdaniem Facebooka taki wymiar kary jest „niewspółmierny do wykroczenia” – czytamy dalej.
Jak podaje źródło, projekt jest krytykowany także przez niektóre stowarzyszenia dziennikarskie, blogerów oraz ugrupowania polityczne. Głosowanie nad projektem ustawy ma odbyć się w czerwcu tego roku – pisze gazetaprawna.pl. (pk)