Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zakończyła postępowanie w sprawie kontrowersyjnego materiału „Dzień dobry TVN” na temat koreańskiego wokalisty Jeona Jungkooka – informuje press.pl. Zdaniem organu w programie nie naruszono przepisów ustawy o radiofonii i telewizji.
Jak informowaliśmy na PRoto.pl, 28 stycznia 2020 roku w programie śniadaniowym „Dzień dobry TVN” poruszono temat rankingu „najprzystojniejszych mężczyzn świata”, w którym na pierwszym miejscu znalazł się wokalista koreańskiego zespołu BTS – Jeon Jungkook. Prowadzący, Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik, skomentowali wygląd zwycięzcy – jego twarz opisywali jako „niespecjalnie bardzo męską”, „dziecięcą” i „chłopięcą”. Następnie wyemitowany został materiał Adama Federa, w którym reporter pytał napotkanych w Polsce przechodniów o zdanie na temat koreańskiego wokalisty. Jedna z kobiet przyrównała go do swojej krowy, która także „nosi kolczyk”. Zasugerowano również, że płeć Jungkooka nie jest wiadoma, a on sam jest „zniewieściałym małolatem”. Fani zespołu BTS zwrócili później także uwagę, że w reportażu nie pokazywano nawet zdjęcia Jeona Jungkooka, a jego kolegi – Junga Ho-seoka.
Program wywołał oburzenie wśród internautów i fanów zespołu BTS. Hashtag #dziendobrytvisoverparty przez parę dni zajmował pierwsze miejsca w trendach na polskim Twitterze. Użytkownicy zarzucali prowadzącym oraz TVN-owi m.in. rasizm i ksenofobię. W odpowiedzi na krytykę TVN wydał oświadczenie z przeprosinami. Stacja zwolniła też Adama Federa.
Czytaj więcej: TVN przeprasza za materiał z „Dzień dobry TVN” i zwalnia reportera
Sprawa trafiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rzecznik prasowa KRRiT, Teresa Brykczyńska, poinformowała wówczas PRoto.pl, że do 29 stycznia do instytucji wpłynęły cztery skargi na TVN. Skierowane zarzuty dotyczyłt dyskryminujących i obraźliwych komentarzy pod adresem zwycięzcy rankingu „100 najprzystojniejszych mężczyzn świata”.
Jak podaje press.com, KRRiT zakończyło postępowanie w tej sprawie. Nie stwierdzono naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji przez TVN. Działania podjęte przez stację telewizyjną uznano za „wystarczające i adekwatne do zaistniałej sytuacji” – poinformowała rzeczniczka prasowa KRRiT, cytowana przez źródło. (ak)
Zdjęcie główne: prasa.tvn.pl