Konta osób zajmujących się białym wywiadem zostały zawieszone na Twitterze – informuje theverge.com. Jak czytamy, publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia i filmy ze wschodnich regionów Dombasu i Ługańska są ważnymi źródłami informacji na temat postępującego konfliktu. Ich przekazywanie zostało znacznie utrudnione przez blokady kont w serwisie – dowiadujemy się.
Źródło opisuje, że profile działaczy OSINT, zajmujących się tzw. białym wywiadem, zostały zablokowane. Kyle Glen otrzymał blokadę na 12 godzin przez udostępnienie tweetów publikowanych przez organizacje. Analityk do spraw bezpieczeństwa, Oliver Alexander, także twierdzi, że w ciągu 24 godzin został dwukrotnie zablokowany. W swoim tweecie udostępnił screen z wiadomością od serwisu, która mówi o zablokowaniu konta z powodu naruszeń zasad. Nie wskazano natomiast, które z punktów regulaminu zostały wzięte pod uwagę.
Dalej dowiadujemy się, że poza angielskimi kanałami problemy napotkały także francuski profil Neurone Intelligence, hiszpańskojęzyczne konto Mundo en Conflicto i brazylijski OSINT Notícias e Guerras. Osoby zajmujące się białym wywiadem wyraziły obawy, że zawieszenie profili mogło być częścią masowej kampanii mającej na celu wyłączenie kont OSINT podczas rosyjskiej działań wojennych.
Źródło przytacza oświadczenie rzeczniczki Twittera, Elizabeth Busby, która powiedziała, że nałożenie blokad na te konta jest wynikiem błędu. Przestawicielka portalu społecznościowego tłumaczy, że Twitter „aktywnie monitoruje pojawiające się treści, które naruszają nasze zasady, i akurat w tym przypadku nieprawidłowo podjęto działania egzekucyjne na wielu kontach”. Busby zaznacza również, że „twierdzenia mówiące o tym, że konta zostały zawieszone przez akcję botów lub masowych zgłoszeń, są nieprawdziwe”. Dodaje także, że dostęp do wielu z nich został już przywrócony.
Dalej czytamy, że Aric Toler, dyrektor ds. badań i szkoleń w Bellingcat, był zaskoczony, jak wiele z zawieszonych kont jest anglojęzycznych. Stwierdził także, że zazwyczaj blokady dotykają mniejszych kanałów w innych niż angielski językach. Zwrócił również uwagę na fakt, że wiele z zawieszonych kont jest zbiorczych – przesyłają dalej treści pochodzące z innych profili. Jego zdaniem może to wskazywać na prawdopodobieństwo, że konta zostały zawieszone z powodu interwencji człowieka, a nie algorytmicznego moderowania treści.
Źródło ocenia, że usuwanie regionalnych kont białego wywiadu może być korzystne z punktu widzenia rosyjskich celów wojskowych. Już w 2014 roku Rosja została oskarżona o prowadzenie kampanii dezinformacyjnych w trakcie aneksji Krymu. Federacja Rosyjska stoi także za cyberatakami, których celem są banki i rządowe strony internetowe – przypomina źródło. (as)