Facebook zachęca swoich użytkowników mieszkających na terenach ogarniętych wojną do zwracania uwagi na bezpieczeństwo w mediach społecznościowych – przekazuje businessinsider.com.
Czytaj więcej: Twitter zablokował konta udostępniające nagrania z Ukrainy
Jak czytamy, David Agranovich, dyrektor ds. analizy zagrożeń Meta, w swoim tweecie z 24 lutego 2022 roku przekazał, że koncern wprowadza nowe funkcje dla użytkowników z Ukrainy, które mogą pomóc w ochronie ich kont. W języku ukraińskim napisał, że każdy użytkownik ma teraz narzędzie do skutecznego blokowania swoich profili i dodawania do nich zabezpieczeń za pomocą jednego kliknięcia. Zaznaczył także, że narzędzie to wprowadzono wcześniej w innych „niebezpiecznych sytuacjach”, m.in. w trakcie wojny w Afganistanie. Podkreślił, że opcja ta jest szczególnie ważna dla dziennikarzy, aktywistów i innych wrażliwych grup.
Źródło potwierdza, że do sprawy odniósł się również Nathaniel Gleicher, szef polityki bezpieczeństwa Facebooka. Za pośrednictwem swojego konta na Twitterze poinstruował, w jaki sposób można włączyć specjalną funkcję „Lock me”, dzięki której nie jest możliwe pobieranie zdjęć i oglądanie postów danego użytkownika przez osoby spoza kręgu znajomych. Przekazał on także, że „w odpowiedzi na rozwijający się konflikt militarny w Ukrainie utworzono Centrum Operacji Specjalnych, które pozwoli monitorować sytuację i działać tak szybko, jak to możliwe, dzięki obecności ekspertów mówiących także w języku rosyjskim i ukraińskim”.
Źródło: twitter.com/ngleicher
Źródło dodaje, że media społecznościowe stoją przed dużym wyzwaniem dotyczącym nasilenia dezinformacji na platformach. Jak czytamy, według Cyabra, platformy śledzącej pojawianie się nieprawdziwych informacji w sieci, w ostatnim tygodniu stale rosła liczba fałszywych informacji na Twitterze i Facebooku. Od 14 lutego 2022 roku zawartość treści na Twitterze negatywnie odnoszących się do Ukrainy wzrosła o 11 tys. proc. Firma odkryła również, że 56 proc. wszystkich treści o Ukrainie na platformach w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostało utworzonych przez „nieautentyczne profile”, takie jak boty lub trolle internetowe. (as)