niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościSzwajcaria naruszyła prawa człowieka. Chodzi o zmiany klimatyczne

Szwajcaria naruszyła prawa człowieka. Chodzi o zmiany klimatyczne

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Szwajcaria nie wywiązała się ze swoich obowiązków wynikających z konwencji dotyczącej zmian klimatu – przekazuje bbc.com. Organ stwierdził również, że państwo naruszyło prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego obywateli – dowiadujemy się. 

Jak czytamy, Szwajcaria została oskarżona przez grupę seniorek z organizacji KlimaSeniorinnen. Aktywistki stwierdziły, że „ich wiek i płeć sprawiają, że są szczególnie podatne na skutki fal upałów związane ze zmianami klimatycznymi”. Sygnalizowały również, że nie mogą wychodzić z domów przez problemy zdrowotne, których doznają podczas upałów.

„Wiemy, że statystycznie za dziesięć lat nas nie będzie. Cokolwiek więc teraz robimy, nie robimy tego dla siebie, ale dla dobra naszych dzieci i dzieci naszych dzieci” – podkreślała 76-letnia Elisabeth Stern, członkini KlimaSeniorinnen.

Sąd międzynarodowy orzekł, że wysiłki Szwajcarii zmierzające do osiągnięcia celów redukcji emisji były „żałośnie niewystarczające”. Stwierdził także, że w polityce kraju „istniały krytyczne luki” dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jako przykład podał brak ilościowego określenia redukcji gazów cieplarnianych. 

Prezydentka Szwajcarii Viola Amherd powiedziała na konferencji prasowej, że musi szczegółowo zapoznać się z wyrokiem zanim wypowie się na temat sprawy – przekazuje źródło, odwołując się do informacji przekazanych przez agencję informacyjną Reuters. 

„Zrównoważony rozwój jest bardzo ważny dla Szwajcarii, różnorodność biologiczna jest bardzo ważna dla Szwajcarii, cel zerowej emisji netto jest bardzo ważny dla Szwajcarii” – podkreślała polityczka. 

Źródło donosi, że orzeczenie sądu międzynarodowego jest wiążące i może wpłynąć na prawo w 46 krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii. 

Dotychczas sąd oddalił dwie inne sprawy, które wnieśli młodzi Portugalczycy oraz były francuski burmistrz. „Obaj argumentowali, że rządy europejskie nie poradziły sobie wystarczająco szybko ze zmianami klimatycznymi, naruszając ich prawa” – dowiadujemy się. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj