niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościJak nas widzą za granicą?

Jak nas widzą za granicą?

„Zagraniczne telewizje o Polsce” to nowy raport Instytutu Monitorowania Mediów. Sierpniowe zestawienie zawiera analizę informacji o Polsce i Polakach wyemitowanych w anglojęzycznych stacjach telewizyjnych – EuroNews i CNN. Ukazało się w nich łącznie 114 publikacji. W przekazach dominowały materiały w całości poświęcone Polsce lub w pełni wiążące się z Polską, które miały charakter kilkuminutowych reportaży. Stanowiły one 56% wszystkich emisji. 35% ogólnej liczby przekazów to informacje o Polsce podawane w cogodzinnych serwisach, 9% stanowiły neutralne wzmianki.
Doniesienia koncentrowały się wokół najbardziej aktualnych wydarzeń z kraju. W analizowanych przekazach można zauważyć problemy dziennikarzy z rozróżnieniem braci Kaczyńskich. Z informacji EuroNews wynika na przykład, że to Jarosław Kaczyński zakazał parady środowisk homoseksualnych w Warszawie – w rzeczywistości był to jego brat Lech Kaczyński, pełniący wtedy funkcję Prezydenta Warszawy, a obecnie Prezydent RP.
Spośród wszystkich przekazów negatywnie na obraz Polski za granicą mogły wpłynąć 4 wiadomości EuroNews poświęcone wizycie premiera Jarosława Kaczyńskiego w Brukseli. W przekazach podkreślono, że Polska – jako jedyny kraj pośród nowych członków UE – nie przedstawiła planu wprowadzenia wspólnej waluty Euro, do czego zobowiązała się w traktacie akcesyjnym. EuroNews uzupełnił informację o wizycie wzmiankami o polach konfliktu między Polską a UE – wskazano na kwestie praw osób o orientacji homoseksualnej, głosy popierające wprowadzenie kary śmierci oraz problem antysemityzmu.
Jako pozytywne zostały sklasyfikowane materiały dotyczące udziału Polski w kontyngencie sił stabilizacyjnych ONZ w Libanie – UNIFIL (wyemitowane przez CNN oraz EuroNews). W sierpniu doniesienia anglojęzycznych telewizji koncentrowały się wokół rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (28 przekazów). Tematem poruszanym w drugiej kolejności było odwołanie wizyty w Niemczech przez Kazimierza Marcinkiewicza (20 materiałów). Jako powód decyzji Marcinkiewicza podano otwarcie w stolicy Niemiec wystawy dokumentującej wypędzenie („expulsion”) ludności niemieckiej z terytorium Polski po II wojnie światowej. Samemu otwarciu berlińskiej wystawy poświęcono również 20 przekazów.
Począwszy od sierpnia 2006 roku, kolejne analizy zagranicznych newsów będą się ukazywały co miesiąc. Na potrzeby raportu IMM monitoruje pod kątem wizerunku Polski 24 godziny na dobę stacje CNN i EuroNews. Od września do raportu dołączone zostaną materiały z niemieckiej stacji ARD i angielskiej BBC World, zaś od października monitorowane będą również niemiecka telewizja ZDF oraz francuska stacja TF1. Cały raport można znaleźć na stronie IMM-u.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj