Ciężko pogodzić się z przegraną w konkursie o organizację Expo 2012, dlatego w siedzibie Rzeczpospolitej odbyła się debata na temat przyczyn naszego niepowodzenia. Na spotkanie Igor Janke zaprosił prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Dyrektora Generalnego MSZ Rafała Wiśniewskiego, byłego Ministra Kultury Kazimierza Ujazdowskiego, Mirosława Boruca dyrektora Instytutu Marki Polskiej oraz sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej Marka Kłoczko.
Dla uczestników spotkania to, co stało się w Paryżu nie było przegraną Polski. Mirosław Boruc określa efekt polskich zmagań mianem co najwyżej „porażki taktycznej”. Wrocławiowi bowiem „udało się wejść w najbardziej konkurencyjny w tej chwili na świecie sektor rynku – sektor walki o wydarzenia” – uważa szef Instytutu Marki Polskiej. Dla niego Wrocław idzie drogą Sewilli i Barcelony. Ich władze piętnaście lat temu zadały sobie sprawę, że właśnie wydarzenia są narzędziem, za pomocą którego w szybki sposobów można poprawić pozycję kraju. Dobre zadanie o kampanii promującej kandydaturę miasta nad Odrą ma także Michał Ujazdowski. Zauważa on, że promocja w ramach projektu Expo 2012 była pewnym novum, ponieważ nie opierała się na pokazaniu Polski jako kraju wychodzącego z zacofania komunistycznego. Skoncentrowano się natomiast na optymistycznym przedstawieniu Polski jako prężnego ekonomicznie państwa, dodaje były Minister.
Na pytanie, co straciliśmy nie organizując wystawy we Wrocławiu, Rafał Dudkiewicz prezydent miasta odpowiedział, że po pierwsze szansę na stworzenie tysięcy miejsc pracy, po drugie dochody z ruchu turystycznego i podatków. Wrocław wedle słów Dutkiewicza stracił także szansę na stanie się miastem wielocentrycznym. Istotną z perspektywy całego kraju sprawę poruszył również Rafał Wiśniewski z MSZ. Wskazuje on, że Expo 2012 zorganizowane we Wrocławiu byłoby okazją do podtrzymania rozgłosu Polski, którego można się spodziewać wobec przypadającej na drugą połowę 2011 roku prezydencji naszego kraju w Unii Europejskiej. (ał)