Redakcja PRoto poprosiła przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP o komentarz w sprawie medialnych doniesień na temat przygotowywanej przez Pałac Prezydencki gazetki, pokazującej kulisy pracy prezydenta i jego otoczenia. Na pytania redakcji odpowiadał Tomasz Brzeziński – zastępca dyrektora biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP.
Redakcja: Jakiego typu informacje znajdą się we wspomnianej publikacji? Czy – tak, jak sugeruje TVN24 – będzie to jedynie biuletyn z „suchymi faktami”, czy może magazyn pokazujący życie codzienne pracowników Pałacu i jego gospodarzy? Czy będzie to projekt cykliczny, czy może jedynie akcja jednorazowa?
Tomasz Brzeziński: Na pewno nie będzie to projekt, który ma być typową gazetą informacyjną. Tutaj w przekazach medialnych doszło do pewnego nieporozumienia. W Kancelarii trwają prace nad stworzeniem periodyku o charakterze naukowo – publicystycznym. Chodzi o stworzenie pewnej przestrzeni do debaty nad najważniejszym zagadnieniami z zakresu polityki zagranicznej, bezpieczeństwa państwa, ustroju itd. Będzie to więc przedsięwzięcie raczej naukowe, do którego będziemy zapraszać ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Założenie jest jednak takie, by teksty dotyczyły problemów bieżących, aktualnie dyskutowanych, a nie zagadnień typowo akademickich. Nakład nie będzie duży, wydawnictwo ma ukazywać się raz na kwartał. Teksty dostępne będą także na naszej stronie internetowej.
Red.: Kto będzie przygotowywać gazetkę – pracownicy kancelarii – biura prasowego, czy zewnętrzna firma na Państwa zlecenie?
TB: Nad wydawnictwem pracujemy własnymi siłami. Więcej niespodzianek szykujemy na naszej stronie internetowej prezydent.pl za ok. 2-3 miesiące. Być może okażą się one interesujące dla Czytelników PRoto. Chcemy udowodnić, że „urzędowa” strona internetowa może być atrakcyjna, nowoczesna i na swój sposób wyznaczać standardy „w branży”. Za ten projekt odpowiadam osobiście. W tej chwili nie chcemy jeszcze ujawniać wszystkich szczegółów, ale na pewno chętnie opowiemy o nich, gdy start nowej strony będzie już bliski.
Rozmawiała Aleksandra Łuczak