piątek, 15 listopada, 2024
Strona głównaArtykuły5 zasad wystąpień przed kamerą

5 zasad wystąpień przed kamerą

Przedstawione poniżej zasady to zaledwie kilka najważniejszych spraw, o których nigdy nie wolno zapomnieć przy okazji występów przed kamerą. Oczywiście, nie wyczerpują one całego arsenału wiedzy, dotyczącego tego typu wystąpień, ale są niezbędnym elementarzem.

    1. Umawiając się na wystąpienie przed kamerą, zawsze dowiedz się dokładnie o jego tematykę, zakres, formę, typ i miejsce

      Rzecz wydaje się oczywista i banalna, ale często zdarza się, że w emocjach o niej zapominamy, a to przecież bardzo ważny element, który jest podstawą przemyślanego i udanego wystąpienia. Inaczej musimy się przygotować do rozmowy na żywo w studio TV, a inaczej do nagrania „100-tki” w plenerze.

        2. Zadbaj o odpowiedni wygląd i strój dopasowany do miejsca, formy i tematu wypowiedzi

          W TV bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, a jak pokazują badania, większość odbiorców wyrabia sobie zdanie na nasz temat właśnie na podstawie naszego wyglądu. Nawet najmądrzejszy ekspert od gospodarki, jeśli wystąpi w koszulce w ciapki, nie wypadnie zbyt przekonująco.

            3. Przygotuj sobie odpowiednie informacje i dokładnie opracuj pożądany przekaz, który chciałbyś „sprzedać”

              Wspomniane wcześniej wygląd i prezencja to nie wszystko, bo nie zastąpią treści. Właściwy dobór informacji i umiejętne ich przekazanie to duża sztuka. Jeżeli masz nagrać „100-tkę” do programu newsowego, to pamiętaj, że Twoja wypowiedź musi zmieścić się w maksymalnie 15 sekundach i musi być interesująca dla dziennikarza. Dlatego przygotuj ją sobie wcześniej i przećwicz kilka razy. Jeżeli z kolei idziesz do studia TV jako ekspert, na kilku- lub kilkunastominutową rozmowę na żywo, to nie możesz na pytania dziennikarza odpowiadać jednym zdaniem i musisz być przygotowany na znacznie dłuższe wypowiedzi. Aby o niczym nie zapomnieć, możesz zrobić sobie notatki i zabrać je ze sobą – dziennikarze też posiłkują się nimi podczas takich rozmów i wywiadów.

                4. Zawsze sprawdzaj, na jakim tle jesteś nagrywany

                  Mogłoby się wydawać, że to, co mamy za plecami, to mało istotny detal, ale w obecnym świecie każdy najdrobniejszy nawet szczegół jest istotnym elementem budowania przekazu. Przecież nie chcemy, żeby widzowie zapamiętali jedynie to, że z głowy wystawał nam kwiatek albo staliśmy na tle drzwi od toalety.

                    5. Gdy w Twoim pobliżu jest kamera i mikrofon – zawsze uważaj, co mówisz

                      Temat jest oczywisty i mogłoby się wydawać, że nie ma powodów, aby o nim wspominać. Skąd zatem cały czas w stacjach TV pojawiające się materiały, na których możemy zobaczyć i usłyszeć to, czego politycy czy rzecznicy firm z całą pewnością nie chcieli, abyśmy słyszeli i widzieli? Wpadki tego typu zdarzają się nie tylko niedoświadczonym amatorom, którzy nie znają tej zasady, ale równie często profesjonalistom, których gubi rutyna.

                      Andrzej Pomarański

                      ZAPRASZAMY NA WARSZTATY!

                      22 KWIETNIA: WYSTĄPIENIA PRZED KAMERĄ

                      SPRAWDŹ PROGRAM

                      ZOSTAW KOMENTARZ

                      Proszę wpisać swój komentarz!
                      Proszę podać swoje imię tutaj