środa, 15 stycznia, 2025

Język w skali

Większość osób określa swój poziom znajomości języka obcego jako podstawowy, średnio zaawansowany lub zaawansowany. Jednak taki podział nie jest precyzyjny i nie oddaje faktycznej znajomości języka. Najbardziej miarodajnym i powszechnie stosowanym miernikiem jest  skala Rady Europy, która nie tylko precyzyjnie nazywa poszczególne poziomy językowe, ale również opisuje konkretne umiejętności przypisane każdemu poziomowi. Skala Rady Europy to 6 poziomów, od A1 (początkujący) do C2 (poziom biegłości językowej).

Nie da się precyzyjnie określić czasu potrzebnego do przyswojenia danego języka. Nauka jest procesem, a do przejścia na kolejny poziom (np. z A1 do A2) potrzeba z reguły 120 godzin lekcyjnych. Wpływ na to mają także inne czynniki, np.: zdolności językowe, motywacja, wyjściowy poziom zaawansowania słuchacza a także ilość powtórek oraz systematyczność w nauce i odrabianiu prac domowych. Oczywiście można uczyć się w trybie przyspieszonym, ale wiedza potrzebuje czasu, żeby się „uleżeć”, a zapamiętanie 100 słówek na raz nie przyniesie satysfakcjonujących efektów.

Skalę Rady Europy stosują zarówno dobre szkoły językowe, kwalifikując słuchacza na określony kurs, jak i pracodawcy oraz rekruterzy, weryfikujący w ten sposób językowe umiejętności potencjalnego kandydata na dane stanowisko. Dlatego w CV, w rubryce znajomość języka, powinniśmy określić znajomość poszczególnych języków właśnie w skali Rady Europy, co znacznie ułatwi wybór potencjalnemu pracodawcy. Przykładowo, jeśli w CV znajdzie się informacja, że kandydat jest na poziomie B2 (wyższy średnio zaawansowany) potencjalny pracodawca będzie wiedział, że taka osoba będzie potrafiła płynnie i swobodnie porozumiewać się w sytuacjach codziennych i zawodowych oraz brać czynny udział w dyskusjach, czyli będzie autonomicznym użytkownikiem języka. Jeśli kandydat pochwali się znajomością języka na poziomie C1 lub C2 (poziom biegłości językowej), pracodawca będzie mógł powierzyć jej zadania wymagające bardzo dobrej znajomości języka i biegłego posługiwania się nim w mowie i piśmie.

Przymierzając się do nauki języka zawsze warto zdiagnozować swój poziom wyjściowy w skali Rady Europy. Dobre szkoły językowe najczęściej same testują słuchacza przed rozpoczęciem kursu. Dzięki temu mogą zaklasyfikować go do odpowiedniej grupy. Jeśli nie wybieramy się na kurs językowy, a chcielibyśmy orientacyjnie zbadać swój poziom języka, możemy zajrzeć na stronę http://sswre.lang.com.pl/, na której znajdziemy test online oraz dokładne opisy poziomów językowych w skali Rady Europy wraz z umiejętnościami do nich przypisanymi.

PR-owców chcących doszlifować swoje kompetencje językowe na poziomie B1/B2 zapraszam na specjalnie zorganizowany z PRoto.pl kurs językowy “Angielski dla PR-owców“.
Zaczynamy już 9 czerwca!
Zapisz się już dziś!

Agata Urbańczyk
PR & Marketing Manager
Lang LTC

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj