We wprowadzeniu do Kompendium Lech Wałęsa zadaje fundamentalne pytania związane z wyzwaniami epoki globalizacji: „Musimy sobie zdawać sprawę, że obecna forma kapitalizmu nie wytrzyma tego stulecia. Jaki zatem kształt systemu kapitalistycznego pasuje do dzisiejszej zjednoczonej Europy i coraz bardziej kurczącego się globalnego świata?”
Następnie, Minister Środowiska Marcin Korolec zapowiada szczyt klimatyczny COP19 w Warszawie: „Czytelnicy Kompendium CSR z pewnością rozumieją, że na ograniczanie wpływu człowieka na środowisko składają się nie tylko polityczne porozumienia, ale przede wszystkim działania poszczególnych firm i ludzi”.
W Kompendium zapowiadany jest także nowy konkurs, organizowany w całej Unii Europejskiej – CSR European Award Scheme. O 20-leciu PAH i współpracy biznesu z organizacjami pozarządowymi mówi z kolei w wywiadzie Janina Ochojska.
Za koncepcję merytoryczną publikacji i redakcję odpowiada Joanna Gabrysiak-Wadowska, doświadczony doradca CSR. W Kompendium znajdziemy także artykuły Katarzyny Jędrzejewskiej, laureatki Pióra Odpowiedzialności 2012. Przeczytamy, czy firmy deklarujące społeczną odpowiedzialność są gotowe na kontakt z interesariuszami, a także jakie są oczekiwania menedżerów w stosunku do rządu i otoczenia organizacji. Magdalena Krukowska z kolei przygląda się odpowiedzialnemu inwestowaniu. Wiodący temat publikacji „Odsłony odpowiedzialności i zaangażowania” omawiany jest także w kontekście badań CSR, fundacji korporacyjnych i raportowania. Na uwagę zasługuje kalendarz filantropa, który od teraz będzie stałą pozycją w publikacji, a także zapowiedź tego, co nas czeka w 2013 roku.
W Kompendium znaleźć można także wypowiedzi m.in. Pietro Bertazzi z Global Reporting Initiative, dr. Bolesława Roka z Centrum Etyki Biznesu, Akademia Leona Koźmińskiego, Grażyny Henclewskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Zbigniewa Gajewskiego z PKPP Lewiatan.