niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościCBOS: Polacy krytykują instytucje

CBOS: Polacy krytykują instytucje

CBOS zbadał opinie Polaków na temat instytucji państwowych. Chwalimy prezydenta, NBP, sądy i prokuraturę. Niezadowoleni jesteśmy z pracy Sejmu i Senatu oraz: PKP, ZUS-u, NFZ-u, OFE. Mocniej krytykujemy też wojsko i policję. Nasz stosunek do Kościoła nie uległ zmianie.

Opinie Polaków o pracy obu izb parlamentu zdecydowanie się pogorszyły. W marcu niemal trzy czwarte Polaków (73 proc.) źle oceniło działalność Sejmu, a ponad połowa (56 proc., od lutego wzrost o 3 punkty) wyraziła niezadowolenie z funkcjonowania Senatu. To najgorsze oceny działalności Sejmu i Senatu w trakcie ich obecnych kadencji – informuje CBOS w swoim raporcie.

Po rekordowo dobrych, styczniowych notowaniach prezydenta Bronisława Komorowskiego, a następnie nieznacznym pogorszeniu w lutym, marzec nie przyniósł istotnych zmian w ocenach pracy głowy państwa. Działalność prezydenta nadal cieszy się uznaniem niemal dwóch trzecich Polaków (64 proc.), natomiast prawie jedna czwarta (23 proc.) ma o niej negatywną opinię.

Z raportu wynika, że od września ubiegłego roku pogorszyły się opinie na temat funkcjonowania władz samorządowych. Do jednej trzeciej (z 26 proc. do 34 proc.) zwiększyła się grupa niezadowolonych z działalności władz lokalnych swojego miasta lub gminy, a jednocześnie o 7 punktów (do 56 proc.) ubyło oceniających ją dobrze. Wizerunek Kościoła rzymskokatolickiego utrzymuje się za to na tym samym poziomie. Niespełna trzy piąte Polaków (57 proc., od września spadek o 3 punkty) ocenia dobrze jego działalność, a ponad jedna czwarta (29 proc.) jest przeciwnego zdania. ZUS to z kolei przykład instytucji, która ostatnio tylko traci. Odsetek Polaków zadowolonych z pracy tej instytucji w ciągu minionego pół roku znowu się zmniejszył (z 32 proc. do 26 proc.). Ponad połowa badanych (54 proc.) – tyle samo, ile we wrześniu ubiegłego roku – krytykuje działalność ZUS-u. Podobnie jest z OFE – tylko co piąty respondent deklaruje zadowolenie z działalności funduszy. O poprawie nie można też mówić w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia. Zdecywana większość ankietowanych (82 proc.) jest z niego niezadowolona, a tylko nieliczni (12 proc.) dobrze oceniają jego funkcjonowanie.

Co ciekawe, wielu Polaków nie potrafi ustosunkować się do funkcjonowania największych central związkowych w kraju, a od grudnia zeszłego roku poziom niewiedzy o ich działalności jeszcze wzrósł. Działalność NSZZ „Solidarność” ocenia dobrze co czwarty (25 proc.), a źle co trzeci ankietowany (33 proc., od grudnia spadek o 6 proc.). Pozytywnie o działalności OPZZ wypowiada się niemal co piąty respondent (18 proc.), a negatywnie ponad jedna piąta (22 proc., spadek o 10 punktów).

CBOS zbadał też wizerunek Narodowego Banku Polskiego – jest on nadal korzystny. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zmniejszył się jednak odsetek oceniających dobrze działalność NBP (z 58 proc. do 50 proc.) i w takim samym stopniu przybyło niepotrafiących się do niej odnieść (35 proc., wzrost o 7 punktów). Niezmieniony pozostaje poziom niezadowolenia z funkcjonowania tej instytucji (15 proc.). Gorzej ma się wojsko i policja.

O 14 punktów (do 55 proc.) zmniejszyła się grupa pozytywnie oceniających działalność wojska. Od września 2012 roku ubyło też osób zadowolonych z pracy policjantów (57 proc., spadek o 11 punktów), natomiast przybyło oceniających ją krytycznie (29 proc., wzrost o 7 punktów). O działalności Służby Celnej większość Polaków nie potrafi się wypowiedzieć. Ubyło też Polaków wypowiadających się z aprobatą o działalności Instytutu Pamięci Narodowej (spadek o 7 punktów, do 39 proc.). Niezadowolenie z PKP wyraża 65 proc. badanych (wzrost o 7 punktów).

Powody do zadowolenia mają instytucje wymiaru sprawiedliwości. Od lutego o 3 punkty (do 28 proc.) zwiększyła się grupa pozytywnie wypowiadających się o pracy sądów i w takim samy stopniu (o 3 punkty, do 25 proc.) przybyło zadowolonych z pracy prokuratury. Polacy częściej dobrze niż źle wypowiadają się też na temat działalności Trybunału Konstytucyjnego (37 proc. wobec 12 proc.). O działalności Rzecznika Praw Obywatelskich z uznaniem mówi niemal dwie piąte respondentów, a około jednej ósmej (spadek o 4 punkty) ją krytykuje. Co trzeci ankietowany (spadek o 6 punktów) chwali działalność Najwyższej Izby Kontroli, natomiast co piąty (również spadek o 6 punktów) ma o niej złe zdanie. (es)

Badanie CBOS przeprowadził w dniach 7–13 marca 2013 roku na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj