piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności„Ustawa śmieciowa” i bałagan w komunikacji

„Ustawa śmieciowa” i bałagan w komunikacji

Niespełna tydzień przed wejściem w życie nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli tzw. ustawy śmieciowej, aż 1/3 Polaków deklaruje, że nie została poinformowana o zmianach, jakie zajdą w procedurach związanych z odbiorem odpadów od 1 lipca 2013. Jednocześnie, 41 proc. badanych, którzy wiedzą o zmianach, ocenia je negatywnie – wynika z badania On Board PR Ecco Network przeprowadzonego przez SW Research.

Z badania dowiadujemy się, że duża część społeczeństwa (33 proc.) twierdzi, że nie otrzymała żadnej informacji od władz samorządowych i administracji osiedli o tym, jaki wpływ na ich codzienne funkcjonowanie będzie miało wejście w życie nowelizacji „ustawy śmieciowej”. Z raportu wynika również, że materiały komunikacyjne w formie informatorów i ulotek to najczęstsza forma dotarcia do obywateli – 55 proc. respondentów właśnie tą drogą dowiedziało się o rewolucji w sposobie i formie odbioru odpadów. Tylko 34 proc. ankietowanych otrzymało tę informację za pośrednictwem mediów, a 11 proc. poprzez media społecznościowe. Jednocześnie 55 proc. deklaruje, że materiały, które otrzymali, były dla nich przydatne, a połowa twierdzi, że dostarczone we właściwym czasie.

Zmiany, które wprowadza „ustawa śmieciowa” najbardziej pozytywnie (44 proc.) ocenili mieszkańcy regionu północnego (województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie), a najmniej pozytywnie (37 proc.) mieszkańcy regionu centralnego (województwa: łódzkie i mazowieckie).

„Pomimo licznych publikacji w mediach, aż jedna trzecia Polaków nie orientuje się, co stanie się z ich śmieciami. W tej sytuacji nie powinien dziwić fakt, że 37 proc. osób ma wątpliwości czy po 1 lipca na ulicach nie zapanuje bałagan. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się gminy, które ze swoich obowiązków wywiązały się na czas, spełniając oczekiwania mieszkańców i dostarczając im rzetelnych i kompletnych informacji, za pośrednictwem mediów, serwisów społecznościowych i podczas bezpośrednich spotkań” – tak wyniki komentuje Michał Kudła, dyrektor działu Gas & Industry w On Board PR Ecco Network:.

Piotr Zimolzak z SW Research dodaje: „Negatywna ocena mieszkańców regionu centralnego może wynikać z faktu, że władze samorządowe Warszawy przesunęły w czerwcu plany wprowadzenia w życie zaleceń ustawy śmieciowej na termin późniejszy, jednocześnie unieważniając przetargi oraz żądając ponownego złożenia deklaracji określającej liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj