poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościFOB: pierwszy w Polsce raport społeczny organizacji pozarządowej

FOB: pierwszy w Polsce raport społeczny organizacji pozarządowej

FOB opublikował pierwszy polski raport dotyczący społecznej odpowiedzialności organizacji pozarządowej. Przedstawia on działalność stowarzyszenia na rzecz etycznego postępowania firm – z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Raport, zgodny z międzynarodowym standardem sprawozdawczości Global Reporting Initative, jest jednym spośród około 65 raportów tego typu wydawanych w ciągu roku na świecie.

Raporty społeczne przedstawiają zaangażowanie podmiotów na rzecz społeczeństwa i środowiska, ich wkład w realizację zrównoważonego rozwoju. W Polsce przygotowywane były dotychczas tylko przez sektor prywatny (ukazało się ich ponad 100). Raport społeczny Forum Odpowiedzialnego Biznesu za lata 2011-2012 jest pierwszym raportem w III sektorze w Polsce, liczącym ok. 83 tys. organizacji pozarządowych[1].

Przejrzystość NGO

Publikacja została przygotowana według jednego z najczęściej globalnie stosowanych standardów raportowania danych pozafinansowych: Wytycznych do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju Global Reporting Initiative (GRI). Dane były zestawiane na podstawie dodatkowego dokumentu – Suplementu dla sektora organizacji pozarządowych[1]. W porównaniu z wytycznymi opracowanymi dla biznesu, organizacja pozarządowa sprawozdaje także informacje na temat skuteczności programów, lokowania zasobów i źródeł finansowania mechanizmu zgłaszania przez pracowników uwag i skarg oraz ich rozpatrywania wśród wskaźników dotyczących zatrudnienia i godnej pracy, itp. Pozostałe wskaźniki uzupełniane są o kwestie specyficzne dla NGO, takie jak np. uwzględnianie pracy wolontariuszy/-ek.

„Wiemy, ile wysiłku wymaga wdrożenie raportowania danych pozafinansowych w działanie, znamy jednak płynące z tego korzyści. Z tego powodu chcemy inspirować inne organizacje pozarządowe do przyjrzenia się ich odpowiedzialności wobec partnerów, wolontariuszy i środowiska naturalnego” – mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Bilans raportowania

Przygotowanie raportu społecznego pozwala na uporządkowanie procesów wewnętrznych organizacji. Pokazuje, na jakim jest ona etapie, jeśli chodzi o realizację idei społecznej odpowiedzialności/zrównoważonego rozwoju. Dostarcza informacji na temat pracowników i pracowniczek, dzięki którym możliwe jest tworzenie zrównoważonego miejsca pracy. Pozwala rozwijać dialog z innymi ważnymi dla organizacji jednostkami i grupami (interesariuszami), a dzięki temu poznawać ich oczekiwania i oceny w stosunku do niej. Może to być kluczowe w tworzeniu dalszej strategii działania.

Przed podjęciem decyzji o raportowaniu społecznym, warto zdać sobie sprawę z wyzwań związanych z tym procesem. Należy pamiętać, że wymaga on zwiększonego nakładu pracy i oddelegowania osób. Wiąże się z poniesieniem wydatków na jego publikację w wersji drukowanej bądź elektronicznej.

Prawie obowiązek

Na świecie w 2011 i 2012 roku powstało po ok. 65 raportów społecznych organizacji pozarządowych przygotowanych w oparciu o międzynarodowe standardy GRI. W tym gronie znalazły się takie organizacje jak: Amnesty International, Ceres czy Oxfam International.

Raportowanie danych pozafinansowych przez firmy jest już obowiązkowe w takich krajach europejskich jak Francja, Dania, Hiszpania, Szwecja czy Wielka Brytania. Wiele wskazuje na to, że wymogi prawne w zakresie raportowania społecznego będą coraz większe. Łączy się to z decyzją Komisji Europejskiej, która w kwietniu br. wystąpiła z wnioskiem dotyczącym wprowadzenia zmian do obowiązujących przepisów dotyczących sprawozdawczości przedsiębiorstw. Zmiany mają zwiększyć przejrzystość informacji o społecznych i środowiskowych aspektach działalności niektórych dużych firm.

Raport w wersji PDF do pobrania ze strony.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj