niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPremier Indii prawdopodobnie wyprzedzi Biały Dom w liczbie obserwatorów na Twitterze

Premier Indii prawdopodobnie wyprzedzi Biały Dom w liczbie obserwatorów na Twitterze

Nowy indyjski premier Narendra Modi (@NarendraModi) od czasu elekcji w maju 2014 został piątym najchętniej obserwowanym przywódcą świata na Twitterze, z liczbą 4,956,244 obserwujących. Przewiduje się, że wrótce wyprzedzi konto Białego Domu, @WhiteHouse (4,973,061). Dane pochodzą z raportu Twiplomacy, corocznego badania dotyczącego wykorzystania Twittera przez głowy państw, przygotowanego przez  agencję public relations Burson-Marsteller. Opublikowane dzisiaj badanie pokazuje również, że ponad 83 proc. wszystkich państw należących do ONZ, jest obecne na Twitterze, a 68 proc. wszystkich głów państw i rządów ma własne konta w tym serwisie.

Celem „Twiplomacy” jest zbadanie tego, jak światowi przywódcy wykorzystują Twittera i jak porozumiewają się w sieci. W czerwcu 2014 roku agencja Burson-Marsteller przeanalizowała 645 kont rządowych w 161 krajach. Tylko 32 kraje, głównie z Afryki i regionu Azji i Pacyfiku, nie są obecne na Twitterze.

Na 23 czerwca wśród pięciu najpopularniejszych przywódców na Twitterze znaleźli się kolejno: prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama (@BarackObama) z 43 milionami obserwatorów, Papież Franciszek (@Pontifex) z 14 milionami obserwujących jego 9 kont w różnych językach, prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono (@SBYudhoyono) z 5 milionami obserwatorów, Biały Dom @WhiteHouse i Narendra Modi @NarendraModi. Jednak najczęściej obserwowani przywódcy sami obserwują niewiele innych głów państw
i nie są skorzy do rozmowy. @BarackObama i @WhiteHouse obserwują tylko 3 innych przywódców – Ernę Solberg, Dmitrija Miedwiediewa i rząd Wielkiej Brytanii.

Ministrowie spraw zagranicznych używają Twittera aby tworzyć obustronne połączenia, budując wirtualną sieć dyplomatyczną. Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius (@LaurentFabius) jest najlepiej obustronnie połączonym ministrem, z 91 połączonymi kontami przywódców. Europejska Służba Działań Zewnętrznych (@eu_eeas) zajmuje drugie miejsce z 71 obustronnie połączonymi kontami, szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt (@CarlBildt) jest trzeci, z 68 połączeniami. Te obustronne połączenia pomiędzy ministrami spraw zagranicznych pozwalają na prowadzenie prywatnych rozmów przez bezpośrednie wiadomości na Twitterze.

„To badanie pokazuje, że chociaż liczba obserwatorów jest ważna, to jeszcze ważniejsza jest liczba obustronnych połączeń” – zauważa Jeremy Galbraith, CEO Burson-Marsteller na Europę, Bliski Wschód i Afrykę oraz Global Chief Strategy Officer. „To interesujące obserwować jak ministrowie spraw zagranicznych stworzyli ogromną sieć na Twitterze, gdzie nie każdy tweet jest akceptowany przez prawników i rzeczników prasowych. Korporacje i ich prezesi mogą się wiele nauczyć od polityków na Twitterze w kontekście cyfrowych narzędzi komunikacji i tego jak kontaktować się także z bardzo wpływowymi użytkownikami” – dodał.

Na Twitterze aktywne są ponad 3 tysiące ambasad i ambasadorów: Kanada, Francja, Izrael, Meksyk, Holandia, Polska, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone założyły konta większości swoich przedstawicielstw. Brytyjskie Foreign Office zachęca ambasadorów, by osobiście udzielali się w sieci i praktycznie nie da się zostać brytyjskim dyplomatą bez znajomości cyfrowych narzędzi komunikacji.

Papież Franciszek (@Pontifex) jest najbardziej wpływowym przywódcą na Twitterze. Jego hiszpańskojęzyczne tweety są udostępniane średnio po ponad 10 000 razy każdy. Tweety prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro są udostępniane po 2 000 razy. Dla porównania, tweety Baracka Obamy są udostępniane średnio 1 400 razy, pomimo ogromnej ilości obserwatorów.

„Twitter stał się najpotężniejszym kanałem dla dyplomacji w sieci i sztuką rządzenia w XXI wieku. Zawsze mnie zdumiewa jak szybko zespoły odpowiedzialne za social media, a czasami sami politycy, reagują na bezpośrednie wiadomości na Twitterze. Twitter stał się jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji i zapewnia bezpośredni kontakt z naszymi przywódcami. Światowi liderzy niekoniecznie czytają tweety adresowane do nich, ale ich zespoły z pewnością monitorują aktywność na Twitterze” – powiedział Matthias Lüfkens, szef EMEA Digital Practice w agencji Burson-Marsteller i autor raportu.

Inne ważne wnioski:

– 19 rządów grupy G20 oficjalnie funkcjonuje na Twitterze, 6 spośród przywódców G7 ma swoje prywatne konta twitterowe. Jednakże niewielu światowych przywódców tweetuje samodzielnie. Do wyjątków należy prezydent Estonii Toomas Henrik Ilves (@IlvesToomas), szwedzki minister spraw zagranicznych @CarlBildt oraz premier Finlandii Alex Stubb (@AlexStubb)

– Barack Obama był pierwszym światowym przywódcą, który zarejestrował się na Twitterze 5 marca 2007 roku (wtedy jeszcze jako senator Obama), jako użytkownik numer 813 286. Prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto (@EPN), premier Belgii Elio Di Rupo (@ElioDiRupo), premier Kanady Stephen Harper (@PMHarper) i Departament Stanu USA @StateDept byli jednymi przywódców i gabinetów na Twitterze – również od 2007 roku

– Na 23 czerwca 2014 roku, wszyscy światowi przywódcy łącznie wysłali 1 932 262 tweetów, zamieszczając średnio 4 wpisy dziennie. Konto prezydenckie Wenezueli (@PresidencialVen) umieściło prawie 50 000 tweetów, średnio 40 dziennie

– Prezydent Kolumbii @JuanManSantos jest najpopularniejszym przywódcą z Ameryki Łacińskiej z 2 882 340 obserwującymi. Tuż za nim jest Cristina Fernández de Kirchner (@CFKArgentina) z Argentyny z 2 882 025 obserwatorami. Enrique Peña Nieto (@EPN) z Meksyku, Dilma Rousseff (@dilmabr) z Brazylii i @NicolasMaduro z Wenezueli mają po ponad 2 miliony obserwatorów. Pięciu prezydentów z Ameryki Łacińskiej jest w dwudziestce najczęściej obserwowanych światowych przywódców. Obserwują siebie nawzajem i często rozmawiają publicznie na Twitterze

– Meksykańskie konto prezydenckie (@PresidenciaMX) jest najbardziej aktywnym spośród badanych, umieszczając średnio 78 tweetów dziennie. Konto rządu Meksyku (@gobrep) pozostaje nieznacznie tyle z 71 postami dziennie, co oznacza 3 tweety na godzinę

– Wszystkie 645 kont obserwuje w sumie 157 117 808 użytkowników. Średnia liczba obserwujących to 10 147

–  Niewielu polityków używa Twittera tylko podczas kampanii wyborczych. Nowa prezydent Chile Michelle Bachelet zrezygnowała ze swojego konta @PrensaMichelle, kiedy została wybrana 11 marca 2014 roku. Osobiste konto premiera Francji @ManuelValls jest nieaktywne od wyborów 9 maja 2012 roku

–  Uhuru Kenyatta (@UKenyatta) z Kenii jest najchętniej obserwowanym afrykańskim prezydentem z 455 320 obserwujących, za nim plasuje się @PaulKagame z Rwandy i Jacob Zuma (@SAPresident)
z RPA

–  Premier Ugandy @AmamaMbabazi jest najbardziej rozmownym światowym przywódcą na Twitterze. 95 proc. jego tweetów to odpowiedzi na tweety innych użytkowników.

Dostęp do pełnej analizy

O badaniu

Dane wykorzystane w badaniu zostały zgromadzone w czerwcu 2014 roku w oparciu o 645 profili przywódców, rządów, ministrów, ministerstw spraw zagranicznych i ich instytucji w 161 krajach świata z wykorzystaniem ponad 50 zmiennych narzędzia analitycznego Twitonomy (http://twitonomy.com). Agencja Burson-Marsteller wykorzystała także Doesfollow (http://doesfollow.com), by zbadać powiązania między kontami światowych przywódców na Twitterze.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj