środa, 27 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPR-owcy kłamią w CV najrzadziej

PR-owcy kłamią w CV najrzadziej

81 proc. rekruterów spotkało się z kłamstwem w CV. Kandydaci najczęściej podrasowują swoje dodatkowe umiejętności – wynika z badania przeprowadzonego przez IBBC Group i Background Screening Service.

Pracodawcy najczęściej są okłamywani w kwestii umiejętności dodatkowych kandydata, takich jak prawo jazdy, znajomości języków obcych czy obsługi oprogramowania – z tym spotkało się aż 85 proc. respondentów. Nieścisłości często dotyczą również dat zatrudnienia w poprzednich firmach (według 58,7 proc. respondentów), zakresu wykonywanych obowiązków (53,7 proc.) czy zajmowanych stanowisk i uzyskanego wykształcenia (kolejno 28,9 i 23,1 proc.). Najrzadziej ankietowani wskazywali posługiwanie się fałszywymi danymi osobowymi (2,5 proc.) oraz zatajenie powodu odejścia z poprzedniego miejsca pracy.

Według 95 proc. ankietowanych kłamstwo można rozpoznać już podczas samego procesu rekrutacji. Z kolei w 27,3 proc. wypadków do ujawnienia oszustwa dochodzi w początkowym okresie zatrudnienia. Na późniejszy okres pracy czy np. testy kompetencji wskazują nieliczne odpowiedzi.

Z badania wynika, że najbardziej skłonni do oszustw są pracownicy działów sprzedaży – tak uważa przeszło 60 proc. respondentów. Kolejną pozycję zajmuje dział administracyjny (około 29,7 proc.), a na trzecim miejscu znalazł się sektor produkcyjny, który wskazało ponad 31 proc. ankietowanych. Zdecydowanie rzadziej z kłamstwami spotykają się przedstawiciele marketingu czy działu personalnego (po 11,6 proc. wskazań). Najrzadziej natomiast kłamią pracownicy działów PR – to zaledwie 3,3 proc. odpowiedzi.

Spośród 81 proc. ankietowanych, którzy przynajmniej raz spotkali się z nieuczciwością ze strony pracownika, prawie 60 proc. sprawdza kandydatów do pracy, a 8,3 proc. zleca to firmie zewnętrznej. Ponad 23 proc. respondentów z kolei w ogóle nie widzi sensu sprawdzania potencjalnych pracowników. Ci ankietowani uważają takie działania za stratę czasu i środków.

Wśród korzyści płynących z background screeningu badani wskazują lepszą jakość zatrudnienia, minimalizację nadużyć pracowniczych, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w firmie, a także zmniejszenie rotacji pracowników. Dla blisko 80 proc. respondentów weryfikacja dotychczasowej historii zatrudnienia oraz kwalifikacji zawodowych jest wystarczająca do zapewnienia bezpieczeństwa w procesie rekrutacji. Około 74 proc. chciałoby się zapoznać z zawodowymi i osobistymi referencjami kandydata, a 46,3 proc. chce weryfikacji dyplomów, certyfikatów i zaświadczeń.

Badanie przeprowadzono metodą ankiet internetowych w okresie od lipca do września 2015 roku. Wzięło w nim udział 600 respondentów. Ankieta i raport zostały opracowane przez zespół IBBC Group oraz Background Screening Service. (mb)

Szukasz pracy? Zajrzyj do naszej codziennie aktualizowanej bazy ogłoszeń

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj