23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Wtedy właśnie rozpocznie się kampania społeczna zorganizowana przez Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
„Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” – tak brzmi nazwa kampanii. Podejmuje ona problem depresji wśród dzieci i młodzieży.
Akcja zakłada organizację konferencji prasowej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Udział w niej wezmą m.in. ambasadorzy kampanii, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, psychologowie i psychiatrzy dziecięcy. Ponadto, na Uniwersytecie SWPS odbędą się bezpłatne, otwarte warsztaty i wykłady, podejmujące temat depresji.
W ramach akcji zaplanowano również dwutygodniową kampanię billboardową w wielu polskich miastach, która rozpoczęła się 15 lutego bieżącego roku. Odbiorcy będą mogli obejrzeć plakaty z udziałem ambasadorów kampanii, spoty telewizyjne i radiowe, wywiady z rodzicami osób chorych na depresję.
Powstała również książka „Twarze depresji” autorstwa Anny Morawskiej, w której zapisane zostały rozmowy z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny, w tym dzieci. Utworzona została także specjalna strona internetowa www.twarzedepresji.pl.
Ambasadorami kampanii są m.in. Ewa Błaszczyk – aktorka, współzałożycielka Fundacji „Akogo?” i Kliniki „Budzik”, Jarosław Gugała – dziennikarz telewizji Polsat, prezenter „Wydarzeń”, Marta Kielczyk – prezenterka „Panoramy” w TVP2, Maciej Orłoś – prezenter „Teleexpressu” w TVP1 i Tomasz Wolny – prezenter „Panoramy” w TVP2, a także te osoby, które doświadczyły depresji, np. Andrzej Bober – dziennikarz, Tomasz Jastrun – pisarz i Piotr Zelt – aktor.
Patronami honorowymi są: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Patronami zaś – Uniwersytet SWPS, Wydawnictwo Świat Książki i firma AMS.
W 2015 roku 177 dzieci popełniło samobójstwo. Większość z tych ofiar stanowią nastolatki. W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży – wynika z danych NFZ-u. (ak)