sobota, 9 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościEkonomia dzielenia się: Polacy w czołówce na tle Europy

Ekonomia dzielenia się: Polacy w czołówce na tle Europy

20 proc. polskich internautów korzysta z usług opartych na ekonomii dzielenia się – wynika z danych TNS Polska zawartych w raporcie POLSKA.JEST.MOBI2015.

Raport ten przedstawia dane dotyczące „smartfonizacji” Polaków – pokazuje, jak Polacy „przełączają” się pomiędzy urządzeniami oraz jak zaawansowani są w tematach takich jak np. technologie ubieralne, inteligentne domy, inteligentne samochody, monitorowanie siebie czy ekonomia dzielenia się.

Jak wynika z badania, odsetek Polaków, którzy nie są zainteresowani korzystaniem z usług opartych na ekonomii dzielenia się, jest najniższy w porównaniu do innych krajów europejskich. Ekonomia dzielenia się jest wskazywana jako jeden z najważniejszych trendów w rozwoju usług i technologii mobilnych, a globalna wartość tego rynku do 2025 roku może wynieść nawet 335 mld dolarów.

Ekonomia dzielenia się jest także określana jako „wspólna konsumpcja”. Polega ona na myśleniu nie o posiadaniu danej rzeczy, lecz o jej użytkowaniu. Mówi się o stylu życia „asset-light”, w którym przestajemy kupować niektóre przedmioty, bo wolimy je „dzierżawić” od kogoś.

Najbardziej popularne są wspólne przejazdy samochodem, które obniżają wydatki na paliwo (tzw. carpooling, który oferuje serwis BlaBlaCar). Sposobem na zarobek poznanie nowych ludzi jest udostępnianie mieszkania, czyli couchsurfing (serwis Airbnb), a także co-working, czyli wspólne przestrzenie biurowe – alternatywa dla wynajmu całego lokalu. W Polsce działa też serwis Give Your Box, czyli społecznościowe dostarczanie przesyłek. Give Your Box łączy osoby chcące łatwo przesłać paczkę z kierowcami jadącymi akurat w tym samym kierunku, którzy – za niewielką opłatą – zabiorą ze sobą przesyłkę.

W Stanach Zjednoczonych aż 44 proc. osób deklaruje, że miało styczność z usługami opartymi na dzieleniu się. Tam pojawiają się pomysły takie jak udostępnianie swoich posesji jako miejsc parkingowych, dzielenie się siecią wi-fi czy oferowanie swoich zdolności kulinarnych w formie wspólnych obiadów czy tworzenie banków wolnego czasu, dzięki którym można powierzyć komuś wykonanie zadania, na które nie ma się czasu.  

Z raportu stworzonego przez The Institute for Sustainable Development and International Relations wynika z kolei, że ekonomia dzielenia się może przynieść 7 proc. oszczędności w wydatkach gospodarstw domowych. Dzięki korzystaniu z tego typu usług globalna ilość produkowanych odpadów może zmniejszyć się nawet o 20 proc. (mb).

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj