Po Facebooku, Twitterze, Instagramie, Snapchacie i LinkedInie przyszedł czas na kolejny kanał social media. Zespół Burson-Marteller w ramach Twiplomacy tym razem sprawdził, w jaki sposób światowi przywódcy, przedstawiciele rządów i międzynarodowych organizacji komunikują się za pomocą Periscope.
Choć to dość „młoda” aplikacja, działa od 26 marca 2015 roku, już zainteresowały się nią 93 rządy i światowi przywódcy – łącznie z jednej trzeciej krajów członkowskich ONZ. Jednak 62 z nich transmitowało na żywo za pośrednictwem urządzenia mobilnego, a 31 rządów stworzyło kanał i zarezerwowało nazwę.
Jak wynika z raportu, najpopularniejszym kanałem na Periscope jest ten należący do prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto. Jego profil śledzi 91 409 followersów. Tuż za nim w zestawieniu znalazł się Biały Dom z 81 656 obserwujących. Na trzecim miejscu uplasował się natomiast prezydent Brazylii Dilma Rousseff z 76 455 obserwujących. Do pierwszej piątki należą również prezydent Francji François Hollande oraz królowa Jordanii Rania, choć nie opublikowali do tej pory żadnego nagrania.
W raporcie czytamy również, że najaktywniejszą grupę na Periscope stanowią przywódcy latynoamerykańscy, jak kolumbijski prezydent Juana Manuel Santos, prezydent i minister spraw zagranicznych Meksyku czy rządu Portoryko. Z kolei nagrania prezydenta Paragwaju wywołują największe zaangażowanie – 11 proc.
Choć Biały Dom nie cieszy się największą popularnością na Periscope, to tytuł najbardziej lubianego konta przypada właśnie jemu. Z raportu wynika, że całkowita liczba polubień na profilu wynosi 46 4338. Na Periscope zaczął działać 22 września 2015 roku, kiedy transmitował oficjalną wizytę papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych. Przyciągnął tym samym prawie 15 000 użytkowników. Biały Dom nie publikował jednak dalszych nagrań, promował ze swojego konta natomiast sesje pytań i odpowiedzi z doradcą prezydenta Valerie Jarret, transmitowanych z jej osobistego kanału Periscope. Okazuje się, że drugim najbardziej lubianym przywódcą na Periscope jest prezydent Brazylii Dilma Rousseff. Jego 33 nagrania uzyskały 353 302 polubień. Tuż za nią w klasyfikacji znalazł się, wspomniany już, prezydent Meksyku. Następne miejsca zajęli kolejno: rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i premier Kanady Justin Trudeau.
Przywódcom Periscope służy głównie do transmisji konferencji prasowych (prezydent Paragwaju pokazuje je wszystkie) i wystąpień publicznych – wynika z raportu. Prawie 100 000 polubień otrzymał premier Kanady Justin Trudeau za swoje trzy nagrania – z ceremonii zaprzysiężenia 4 listopada 2015 oraz konferencji prasowej z Barackiem Obamą w Ogrodzie Różanym Białego Domu z 10 marca 2016.
Światowi przywódcy jak dotąd nie odpowiadają na pytania użytkowników na żywo, nie organizują też otwartych sesji, podczas których pytania wyświetlają się na ekranach wszystkich użytkowników Periscope – czytamy w raporcie.
Burson-Marsteller zidentyfikował 93 konta przywódców światowych i organizacji rządowych na Periscope. Dane zebrano 22 kwietnia 2016, roku. Pełne wyniki raportu tutaj.
(ak)