piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościRaport „Kobiety na rynku pracy 2017”

Raport „Kobiety na rynku pracy 2017”

Na stronie newsrm.tv opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Hays Poland na potrzeby raportu „Kobiety na rynku pracy 2017″.

Jak czytamy, 44 proc. kobiet i 78 proc. mężczyzn zgadza się z twierdzeniem, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach mają równe szanse na awans niezależnie od płci, przy czym ponad 85 proc. wszystkich respondentów wskazało, że osobą zarządzającą w ich firmie jest mężczyzna i podobnie jest na większości stanowisk kierowniczych czy menadżerskich.

Wyniki badania skomentowała dla portalu newsrm.tv Paula Rejmer – dyrektor zarządzająca dywizją rekrutacji stałej w Hays Poland. „Z jednej strony myślę, że wiąże się to z polityką awansów i gotowością organizacji do awansowania kobiet. Również same zainteresowane bardzo często nie aplikują na wyższe stanowiska menadżerskie w organizacji. Mierzą niżej, niżej oceniają swoje przygotowanie i kompetencje, tym samym obniżają swoją szansę, żeby w takim wyścigu wziąć udział” – mówi Rejmer.

Spośród ankietowanych kobiet 42 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach są wynagradzani sprawiedliwie, bez względu na płeć – czytamy.

Jak informuje portal, wśród przeszkód na drodze zawodowej wynikających z płci ankietowane wymieniły: trudności z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim, pogodzenie jej z życiem prywatnym, niechęć zarządu i przełożonych do kobiet na stanowiskach kierowniczych, brak zaufania oraz kierowanie się stereotypami w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu lub awansie.

Trudności po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego Rejmer komentuje następująco: „Organizacje nie dają możliwości i czasu, aby móc wdrożyć się na nowo w powierzone obowiązki. Często oczekują, żeby ten powrót był bardzo szybki”.

Uczestniczki badania przyznały, że w firmach istnieją „szklane sufity” i trudności „przebicia się” w branżach i stanowiskach tradycyjnie postrzeganych jako typowo męskie. Kobiety wskazały także bariery związane z ograniczoną możliwością uczestniczenia w spotkaniach poza godzinami pracy – jak czytamy, „często są to spotkania nieformalne, ale jednocześnie mogące mieć istotny wpływ na pozycję zawodową ich uczestników”.

(bm)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj