poniedziałek, 18 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDziecięce e-listy do Świętego Mikołaja – świąteczny raport IMM i Duckie Deck

Dziecięce e-listy do Świętego Mikołaja – świąteczny raport IMM i Duckie Deck

Grudzień to zdecydowanie najbardziej intensywny sezon prezentowy w całym roku. Potwierdzają to dane z monitoringu internetu i mediów społecznościowych opracowane przez Instytut Monitorowania Mediów. Z analizy wynika, że 34 proc. wszystkich publikacji na temat prezentów powstaje właśnie podczas ostatniego miesiąca roku.

Ile Polacy planują wydać na świąteczne prezenty? Kogo najchętniej obdarowujemy? Jakie prezenty wybieramy dla dzieci najczęściej? Jaki jest najpopularniejszy termin na zakupy? Czy chętnie kupujemy prezenty online? Gdzie w sieci szukamy prezentów? Jakie są najpopularniejsze hashtagi? Które posty marek i digital influenerów angażują najbardziej? Które marki wydają najwięcej na reklamę w okresie świątecznym? Jakie kategorie produktowe są najintensywniej reklamowane?

Dane dotyczące zakupowych zwyczajów Polaków pochodzące z opracowanej przez IMM analizy postów i artykułów, uzupełniamy danymi pochodzącymi z raportu Deloitte. Przeciętny Kowalski wyda w tym roku na święta średnio 882 zł (wzrost o 2 proc. r/r) – wynika z badania „Zakupy świąteczne 2017” zrealizowanego przez firmę Deloitte. 451 zł z tej kwoty przeznaczymy na zakup prezentów dla najbliższych.

Kogo najchętniej obdarowujemy?
Wyniki monitoringu internetu i mediów społecznościowych opracowane przez IMM wskazują, że najwięcej publikacji w sieci dotyczy poszukiwania pomysłów lub dzielenia się inspiracjami odnośnie do prezentów dla dzieci. Około 42 proc. wszystkich publikacji zawierających wzmianki o prezentach dotyczy upominków dla najmłodszych. Dalej popularne są zestawienia pomysłów na prezenty dla mamy, chłopaka, babci, dziadka i taty.

Marketerzy robią wszystko, by wydłużyć okres świąteczny. Pierwsza połowa grudnia jest niezmiennie najpopularniejszym terminem na zakupy. Jednak jak podaje Deloitte, już 23 proc. klientów decyduje się na zakupy prezentów świątecznych jeszcze w listopadzie. Jednym z powodów tej sytuacji jest rosnąca popularność zakupów online. Dodatkowo, dostawa ze sklepu internetowego trwa, więc coraz mniej klientów odkłada zakupy na ostatnią chwilę. Na coraz większą powszechność kupowania w sieci wpływa także wrażliwość cenowa Polaków.

Zgodnie z raportem Deloitte Polska znajduje się w czołówce krajów, w których konsumenci będą kupować prezenty w internecie. Aż 42 proc. środków przeznaczonych na świąteczne prezenty Polacy wydadzą w tym roku w sklepach internetowych (o 5 p.p. więcej niż rok wcześniej).

Prezentów szukamy w sieci
Poszukiwanie prezentów to temat, który w każdym miesiącu generuje średnio niemal siedem tysięcy publikacji w internecie i mediach społecznościowych. Internauci mogą znaleźć w sieci inspiracje, podpowiedzi lokalizacji konkretnych produktów, a sami piszą o tym, co zamierzają podarować albo co otrzymali od swoich bliskich. Największe dyskusje na ten temat toczą się w grudniu – tuż przed okresem mikołajkowym i bożonarodzeniowym. Jak potwierdzają dane IMM, w tym czasie powstaje około 35 proc. postów oraz artykułów zawierających wzmianki o prezentach.

Według danych IMM w listopadzie 2017 roku w internecie i mediach społecznościowych powstało 10,5 tysiąca publikacji na temat prezentów, z czego jedynie 1,4 tysiąca dotyczyło prezentów dla dzieci. W tym okresie najwięcej treści tego typu powstało na Facebooku, Google+ oraz Instagramie. Natomiast jeśli chodzi o najaktywniejsze źródła publikacji, to poza mediami społecznościowym należy wymienić wizaz.pl/forum oraz portal babyonline.pl.

Zestawienie najpopularniejszych hashtagów, które w listopadzie tego roku towarzyszyły publikacjom dotyczącym prezentów:

#prezent
#gwiazdka
#corazbliżejświęta
#idąświęta
#upominek

Gdzie szukamy prezentów w sieci?
Największą część wszystkich publikacji związanych z poszukiwaniem prezentów znajdziemy na Facebooku (37 proc.), portalach internetowych (26 proc.) oraz Twitterze (13 proc.). Artykuły na portalach to w dużej mierze teksty poradnikowe, w których autorzy wskazują najciekawsze pomysły na prezenty dla bliskich. Lwia część postów w mediach społecznościowych to właśnie linki do takich tekstów oraz wpisy zamieszczane na oficjalnych stronach różnych marek, które polecają swoje produkty pod choinkę.

„Aż 77 proc. wszystkich interakcji w mediach społecznościowych to udostępnienia. Powodów jest kilka. Po pierwsze, łączy się to z rodzajem postów na Facebooku – użytkownicy chętnie dzielą się ciekawymi artykułami, które zawierają oryginalne pomysły na prezenty. Po drugie, z naszych danych wynika, że ponad 3,5 mln zmonitorowanych udostępnień pochodzi z Twittera, gdzie podawanie dalej postów jest bardziej naturalne niż udostępnianie treści na innych platformach społecznościowych” – komentuje raport Magdalena Pawłowska, młodszy specjalista ds. content marketingu w IMM.

Które posty angażują najbardziej?
W kategorii najbardziej angażujących postów podium należy do Instagrama, przy czym dwa pierwsze miejsca to publikacje dotyczące prezentów w kontekście Bożego Narodzenia. Oba posty są autorstwa influencerek, które włączyły się w trend pisania o prezentowych inspiracjach – wskazując swoje propozycje i promując produkty współpracujących z nimi marek.

1. Najbardziej angażujący post w analizowanym okresie został już zarchiwizowany lub usunięty przez autorkę. Osiągnął on 21 264 polubień i 48 komentarzy. 

2.

3.

Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy to na Facebooku znalazły się najbardziej wpływowe strony, które publikowały posty ze wzmiankami o prezentach. W pierwszej trójce znalazły się fanpage’e Groupona, Volkswagena oraz Asusa. Na tych stronach można było znaleźć treści z sugestiami produktów marek polecanych jako prezenty oraz konkursy, w których te produkty były nagrodami.

Jakich prezentów w sieci szukamy dla dzieci?
Na liście najpopularniejszych prezentów dla dzieci, według podpowiedzi zawartych w internecie i mediach społecznościowych, znalazły się dosyć klasyczne pozycje. Najczęściej internauci piszą o książkach (20 proc. wzmianek wśród publikacji o najpopularniejszych prezentach), ubraniach (16 proc.) oraz grach planszowych (12 proc.). W pierwszej piątce znalazły się także smartfony i klocki. Natomiast na dalszych miejscach można znaleźć samochodziki, pluszaki, lalki, rowery oraz biżuterię.

Dodatkowo, stosunkowo często w okresie grudniowym pojawiają się zapytania o „mądre prezenty dla dzieci” – takie, które zagwarantują nie tylko zabawę, lecz i naukę. Całkiem sporo pisze się także o upominkach przygotowanych własnoręcznie oraz ekozabawkach (np. wykonanych z drewna).

„Z punktu widzenia rodzica wybory te wcale nie dziwią. Obecnie rodzice bardzo dbają o walory edukacyjne kupowanych zabawek, gier i wszelakich produktów dla swoich dzieci. To bardzo dobrze. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze to, co my uważamy za mądre, piękne i dobre, sprawia czystą i autentyczną radość naszym dzieciom. A co by to miało być w takim razie? Zachęcajmy nasze pociechy do tego, aby pod przykrywką listu do Świętego Mikołaja zdradziły nam swoje małe pragnienia, coś, o czym naprawdę marzą. My, jako rodzice, będziemy mieli wtedy szansę doświadczyć nieskrępowanej dziecięcej radości, której wspomnienie pozostanie w nas na długo. A dla naszych dzieci będzie to wspomnienie emocji scalającej w ich pamięci ten szczególny czas. Wokół tego krótkiego wybuchu dziecięcej radości pojawią się we wspomnieniach ciepłe objęcia mamy, mocne ramiona taty, uśmiechy babć i dziadków. Niech będzie tej radości ile się tylko da i nie dajmy się zbyt łatwo pokonać swoim rodzicielskim racjonalizmom, że »mało edukacyjne« lub »głupie«. Bo nie ma nic lepszego niż ten krótki moment, w którym sprawiliśmy, że ktoś poczuł się szczęśliwy. Pomyślmy także o kontynuowaniu tego zwyczaju nawet wtedy, gdy nasze dzieci już dawno nie będą wierzyć w Świętego Mikołaja. Bawmy się tym szczególnym czasem, który wiąże rodziny więzami pozytywnych emocji” – komentuje raport Ula Młodnicka-Kornaś, psycholog, pomysłodawczyni Akademii Duckie Deck.

Czytaj więcej:
Sposób na event: Akademia Duckie Deck

Które marki z branży dziecięcej w okresie przedświątecznym inwestują w reklamę w mediach klasycznych najwięcej?

W listopadzie 2017 roku największe wydatki na promocję w telewizji, radiu i prasie przeznaczyły marki Lego, Cobi, Dumel, Trefl i Fisher Price.

Natomiast najbardziej intensywnie reklamowane kategorie produktowe to:

– klocki,
– zabawki interaktywne,
– gry planszowe,
– pistolety,
– figurki.

Autor badania: Magdalena Pawłowska, IMM


O badaniu:
Badanie wykonano na podstawie danych z monitoringu IMM internetu i mediów społecznościowych w okresie od 1 grudnia 2016 do 19 listopada 2017 roku. Dane dotyczyły materiałów zawierających wzmianki o prezentach, z uwzględnieniem dodatkowych kontekstów (dla kogo prezent, jaki prezent, prezent dla dziecka itp).

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj