W grudniu 2017 roku informowaliśmy, że KRRiT nałożyła na TVN24 karę w wysokości 1,479 mln zł z powodu zastrzeżeń co do sposobu relacjonowania sejmowych protestów w grudniu 2016 roku. Stacja telewizyjna zdaniem Rady naruszyła art. 18 ust. 1 i 3 Ustawy o radiofonii i telewizji przez „propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”.
10 stycznia 2018 roku przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski uchylił jednak decyzję o karze dla nadawcy.
„Po zapoznaniu się ze stanowiskami strony społecznej oraz dodatkowych analizach i argumentach przedstawionych przez zainteresowaną stronę, na podstawie art. 104, art.. 107 i art. 155 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U.2017.1257), Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji postanowił uchylić decyzję Nr 5/DPz/2017 z dnia 11 grudnia 2017 r.” – czytamy na stronie internetowej KRRiT.
W opublikowanym oświadczeniu czytamy również, że Witold Kołodziejski zapowiedział „stworzenie Okrągłego Stołu Medialnego przy KRRiT z udziałem środowisk dziennikarskich, naukowych, ale przede wszystkim z aktywnym uczestnictwem nadawców”. Przyczyną powstania tej inicjatywy jest problem brutalizacji życia publicznego, narastającej agresji kierowanej również przeciwko dziennikarzom, propagowania mowy nienawiści i dezinformacji, czyli fake newsów.
„Przewodniczący KRRiT podkreślił, że wolność słowa oznacza odpowiedzialność za nie i dlatego tak pilna staje się potrzeba wspólnego wypracowania form samoregulacyjnych w mediach” – czytamy w dalszej części oświadczenia. (pp)